Zvyšovanie úrokových sadzieb bude v USA pokračovať, podľa šéfa Fedu za to môže ekonomický rast

368710_federal_reserve_powell_70170 f075237fc5a443ed9b2a254e2bf2053b 676x466.jpg

WASHINGTON 17. júla (WebNoviny.sk) – Vďaka silnému ekonomickému rastu bude podľa šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jeroma Powella centrálna banka pokračovať v ceste postupného zvyšovania úrokových sadzieb.

Powell to povedal v utorok v Kongrese, ale poznamenal, že tvrdá obchodná politika prezidenta Donalda Trumpa prináša riziko utlmenia budúceho ekonomického rastu, ak povedie k trvalo vysokým clám.

V pravidelnej správe o menovej politike, ktorá sa v Kongrese prednáša dvakrát ročne, Powell predložil optimistické hodnotenie výhľadu ekonomiky.

Odporúčame:
Niektorí Slováci si z výplaty dokážu odložiť aj vyše sto eur, z penzie dôchodcovia usporia aj 149 eur

Konštatoval, že výkon hospodárstva umožnil Fed-u zmenšiť „mimoriadnu podporu“, ktorú začal uplatňovať pred desaťročím, aby pomohol dostať ekonomiku z recesie.

„Naša politika odzrkadľuje silný výkon hospodárstva a jej cieľom je zabezpečiť, aby tento trend pokračoval,“ povedal Powell v bankovom výbore Senátu.

Podľa súkromných ekonómov vyjadrenia Powella vyslali jasný signál, že Fed smeruje k ďalším dvom zvýšeniam úrokov v tomto roku. „Hoci napätie v obchode zostáva rizikom, naďalej očakávame, že silný rast aktivity a zvyšujúca sa inflácia podnietia Fed, aby úrokové sadzby zvýšil v septembri a decembri a potom opäť dvakrát začiatkom roku 2019,“ povedal Andrew Hunter zo spoločnosti Capital Economics.

Viac k témam: FED americký Federálny rezervný systém, Jerome Powell, USA, zvyšovanie úrokov
Zdroj: Webnoviny.sk – Zvyšovanie úrokových sadzieb bude v USA pokračovať, podľa šéfa Fedu za to môže ekonomický rast © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2018