Zvláštny biznis sa robí aj na ministerstve životného prostredia, tvrdí SaS

349915_kongressas_mp_03 1 640x420.jpg

BRATISLAVA 20. augusta (WebNoviny.sk) – Zvláštny biznis sa nerobí iba na ministerstve školstva, ale aj na ministerstve životného prostredia. Povedala to na tlačovej besede poslankyňa NR SR za SaS Anna Zemanová s tým, že v envirorezorte uzavreli dve organizácie Štátna ochrana prírody SR a Slovenský vodohospodársky podnik, š.p., podivné zmluvy.

„Prvou je zmluva o ochrane prírody, z ktorej nie je jasné, o čo vlastne ide a aká jej pridaná hodnota. V zmluve sú činnosti ako aktívna účasť pri činnosti národnej skupiny pre elimináciu nelegálneho lovu, vykonávanie náhodných kontrol chránených území pri podozrení na nelegálne usmrcovanie chránených živočíchov, kontroly vozidiel, ochrana prirodzených biotopov či eliminácia, resp. úplné zamedzenie nelegálneho zberu lesných plodov, pohybu terénnych motocyklov a štvorkoliek,“ povedala s tým, že tieto činnosti majú v svojej náplni viaceré štátne orgány a organizácie, okrem iného samotná štátna ochrana prírody aj polícia.

Zmluva s mimovládkou

Podľa nej predstava o výkone je, že majú robiť sprievod neplatených dobrovoľných strážcov.

„Zakrývať uzavretie zmluvy s takouto náplňou akože výkon civilnej ochrany, aby obišli verejné obstarávanie, je úplne neprípustné, Hasiči, lekári a záchranári majú iné úlohy,“ dodala a pýta sa, či existujú nejaké dokumenty o odpočte aktivít a aký úžitok mal z toho štát a ochrana prírody. „Nejde len o formálne zmluvy? Nejde v skutočnosti len o fiktívne práce,“ pýta sa Zemanová.

Uviedla, že Štátna ochrana prírody SR sa chystá vyplatiť 850 tisíc eur mimovládnej organizácii Komplexná centrálna záchranná služba za prácu, ktorú by vraj mala robiť ona sama. „Zmluvu s OZ, ktorej predseda bol právoplatne odsúdený za ekonomickú trestnú činnosť,“ podotkla.

Podnet na Úrad pre verejné obstarávanie

Zmluva Slovenského vodohospodárskeho podniku s občianskym združením je podľa nej veľmi podobná. Je uzavretá na 900 tisíc eur na tri roky s možnosťou predĺženia.

Pripomenula, že v pondelok podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby preveril zmluvy s občianskym združením. „Pripravujeme podnet aj na prokuratúru za nelegálne podnikanie,“ uviedla s tým, že občianske združenie má živnosť pozastavenú už od roku 2009.

Podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka je absurdné, aby lekári, hasiči a záchranári robili sprievod zamestnancom a strážcom ochrany prírody pri zisťovaní nelegálnej činnosti.

„A ešte by ich pritom malo koordinovať nejaké občianske združenie. Toto majú robiť policajti,“ dodal s tým, že obhajoba ministerstva životného prostredia, že Štátna ochrana prírody SR nemá dostatok ľudí, ktorí by túto prácu robili, je absurdná.

Viac k témam: Anna Zemanová, Ministerstvo životného prostredia SR, SaS Sloboda a Solidarita
Zdroj: Webnoviny.sk – Zvláštny biznis sa robí aj na ministerstve životného prostredia, tvrdí SaS © SITA Všetky práva vyhradené.

20. augusta 2017