Župan Trnka ocenil dvoch gymnazistov z Rožňavy, ktorí zachránili život turistovi

402355_trnka 676x451.jpg

ROŽŇAVA 8. februára (WebNoviny.sk) – Morálne ocenenie za statočnosť, duchaprítomnosť a obetavosť pri poskytnutí prvej pomoci si v piatok prevzali dvaja študenti Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave Adam Kalina a Adrián Adamik.

Pomohli zachrániť život turistovi počas novoročného výstupu na Volovec. Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka im mimoriadne udelil plaketu predsedu KSK ako morálne ocenenie.

Aj vďaka pohotovosti a rozvahe Adama a Adriána dostal turista na Volovci druhýkrát ten najcennejší dar, a to je ľudský život. Myslím si, že je dôležité, aby sme hovorili o pozitívnych veciach v našom kraji a tým je aj ušľachtilý čin, ktorý vykonali títo žiaci. Preto som sa rozhodol obdarovať ich plaketou, ktorá im bude ich hrdinský čin navždy pripomínať,“ povedal Trnka.

Podozrenie na infarkt

Žiaci rožňavského gymnázia sa 5. januára tohto roku zúčastnili na výstupe na Volovec v rámci hliadky predlekárskej prvej pomoci z radov Mládeže Slovenského Červeného kríža (SČK).

Pri výstupe dobrovoľníci SČK spozorovali, že starší pán ťažkosti a na základe príznakov vyslovili podozrenie na infarkt myokardu.

Stav vyhodnotili ako vážny, preto kontaktovali stredisko záchrannej zdravotnej služby. Keďže sa turisti nachádzali v neprístupnom teréne, pacienta museli prenášať. Ocenení chlapci priznávajú, že to bola adrenalínová situácia.

Preniesli ho na improvizovaných nosidlách

Ako dobrovoľníci Slovenského Červeného kríža sme už pomáhali pacientom vo viacerých prípadoch, tak sme si dokázali zachovať chladnú hlavu. Bolo dôležité, aby postihnutý nemal pocit, že sme vo väčšom strese, ako je on sám,“ uviedol Adam Kalina.

Kalina a Adamik zhotovili improvizované nosidlá z transportnej plachty, lana a lyžiarskych palíc. Následne postihnutého muža za asistencie jeho syna a ďalšieho účastníka výstupu Romana Nemca, transportovali z neprístupného terénu na najbližšiu zvážnicu.

Približne po hodinovom transporte naložili pacienta do terénneho vozidla z chaty pod Volovcom a previezli na Gujapalag, kde už čakali záchranári a muža previezli do nemocnice. Adrián sa s pacientom neskôr stretol.

Bol veľmi rád, že sme mu pomohli a poďakoval sa nám. Vyšetrenia v nemocnici mu síce nepotvrdili infarkt, ale inú život ohrozujúcu diagnózu, s rovnakými príznakmi ako infarkt myokardu,“ konštatoval Adrián. Ako dodal, plaketu predsedu KSK vnímajú ako veľkú poctu.

Nominovala ich učiteľka

Dvojicu chlapcov navrhla na ocenenie vyučujúca z Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave Diana Matisová. Na záchrannú akciu svojich študentov upozornila s nádejou, že budú pozitívnym príkladom pre iných mladých ľudí.

Mnoho ľudí nevie podať prvú pomoc, alebo ju podáva zle. Som veľmi hrdá na našich študentov, ktorí vedeli takto s chladnou hlavou reagovať, takže budem veľmi šťastná, keď sa rady mládežníckeho spolku Slovenského červeného kríža naplnia ďalšími mladými ľuďmi,“ povedala Matisová.

Viac k témam: ocenenie, SČK Slovenský červený kríž, študenti, turista
Zdroj: Webnoviny.sk – Župan Trnka ocenil dvoch gymnazistov z Rožňavy, ktorí zachránili život turistovi © SITA Všetky práva vyhradené.

8. februára 2019