Zrušili stanovisko z posúdenia vodnej elektrárne v Hronskom Beňadiku, podľa súdu bolo nezákonné

364207_vodna elektraren hron 676x488.jpg

BANSKÁ BYSTRICA 8. februára (WebNoviny.sk) – Krajský súd v Banskej Bystrici vo štvrtok 7. februára zrušil pre nezákonnosť záverečné stanovisko z posúdenia vplyvov Malej vodnej elektrárne (MVE) Hronský Beňadik v okrese Žarnovica na životné prostredie.

V ňom bolo uvedené, že posúdený vplyv MVE na životné prostredie nebráni jej povoleniu. Súdnu žalobu podali odporcovia výstavby tejto elektrárne na rieke Hron v spolupráci s právnikmi organizácie VIA IURIS, ktorí občanom a ochranárom pomáhajú aj v kauzách MVE Iliaš pri Banskej Bystrici a MVE Žiar nad Hronom.

Bránia migrácii rýb

„Je poburujúce, ak v procese posudzovania vplyvov tejto stavby na životné prostredie nebola zohľadnená ani len skutočnosť, že elektráreň môže negatívne ovplyvniť vládou odsúhlasené chránené územie európskeho významu Stredný tok Hrona. Na druhej strane to ukazuje, ako formálne a nedostatočné bolo posudzovanie vplyvov na životné prostredie v prípade tejto MVE,“ konštatovala Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.

Nedostatočné posúdenie vplyvov na životné prostredie v prípade MVE Hronský Beňadik kritizuje aj Svetový fond pre ochranu prírody (WWF), ktorý podporil podanie žaloby.

Na slovenských riekach sme postavili už viac ako tisícku rôznych bariér. Najviac je ich práve na Hrone či na Váhu. Ide najmä o MVE, ktoré bránia migrácii rýb a menia charakter rieky z tečúcej vody na stojatú. Prichádzame tak o populácie rýb a vodných organizmov, ktoré boli kedysi pre naše rieky typické. Aj výstavba MVE pri Hronskom Beňadiku môže mať významný negatívny vplyv najmä na prúdomilné ryby, ktoré sú predmetom ochrany v území európskeho významu Stredný tok Hrona. Opomenutie zhodnotenia vplyvov stavby na chránené druhy je porušením európskej Smernice o biotopoch,“ uviedla riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.

Navrhnutá v rozpore s územným plánom

Žalobcovia tiež upozornili, že plánovaná malá vodná elektráreň je navrhnutá v rozpore s územným plánom Banskobystrického samosprávneho kraja vzhľadom na rozpor s prioritnou požiadavkou na neznižovanie atraktivity turistickej vodnej cesty na rieke Hron.

„Kompetentné štátne orgány v tomto prípade nepostupovali tak, ako im prikazuje zákon. Nebyť aktívnych občanov a environmentálnych organizácií, ktoré na vec upozornili, realizoval by sa negatívny zásah do prírodného prostredia rieky Hron na základe nezákonného posúdenia jeho možných vplyvov na životné prostredie. Opäť sa ukázalo, akú významnú úlohu pri ochrane životného prostredia zohráva aktívna občianska verejnosť,“ povedal právnik združenia VIA IURIS Imrich Vozár.

V prípade MVE Hronský Beňadik ide o ďalší zo série právnych sporov o kontroverznej výstavbe malých vodných elektrární na rieke Hron. Žalobcami boli v tomto prípade miestni obyvatelia, ktorí spolu s ochranárskymi organizáciami Rieka – združenie na ochranu vodných tokov a Združením Slatinka napadli na súde proces posudzovania vplyvov na životné prostredie plánovanej elektrárne v Hronskom Beňadiku.

Viac k témam: súd, Vodná elektráreň na Hrone
Zdroj: Webnoviny.sk – Zrušili stanovisko z posúdenia vodnej elektrárne v Hronskom Beňadiku, podľa súdu bolo nezákonné © SITA Všetky práva vyhradené.

8. februára 2019