Zomrel „lietajúci Fín“ Matti Nykänen, svoj prvý titul majstra sveta získal už ako 18-ročný

401715_20100118_214637_ny150 676x453.jpg

HELSINKI 4. februára (WebNoviny.sk) – Vo veku 55 rokov zomrel v noci z nedele na pondelok legendárny fínsky skokan na lyžiach Matti Nykänen. Ako referuje web fis-ski.com, zatiaľ nie sú známe príčiny jeho smrti.

Superhviezda v skokoch na lyžiach

Počas aktívnej skokanskej kariéry bol „lietajúcí Fín“ jednou zo superhviezd tohto športu, v zbierke má štyri zlaté olympijské medaily, pod „piatimi kruhmi“ získal aj jedno striebro.

Na podujatiach Svetového pohára triumfoval dovedna 46-krát, na pódiu stál v 76 prípadoch. Štyri razy sa stal celkovým víťazom SP. Dvakrát ovládol prestížne Turné štyroch mostíkov (1983, 1988). V rokoch 1985 a 1988 ho vo Fínsku zvolili za športovca roka.

Nykänen je šesťnásobný majster sveta, svoj prvý titul získal v roku 1982 už ako 18-ročný. Na ZOH 1984 v Sarajeve si vybojoval zlato a striebro, o štyri roky neskôr na olympiáde v Calgary sa stal prvým skokanom na lyžiach v histórii, ktorý vyhral obe individuálne súťaže aj preteky družstiev.

Spotreba alkoholu prevyšovala fínsky priemer

Nykänen mimo skokanských mostíkov neviedol príliš zdravý spôsob života. Mnohokrát mal problémy s alkoholom v dôsledku nadmerného pitia. V „krajine tisícich jazier“ sa dlhé roky rozprávalo o tom, že jeho spotreba alkoholu niekoľkonásobne prevyšovala fínsky priemer.

Jeho excesy často zapĺňali stránky fínskych bulvárnych médií. Niekoľkokrát bol aj vo väzení, odsúdili ho napríklad za pokus o vraždu či domáce násilie na manželke.

Viac k témam: skoky na lyžiach, úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel „lietajúci Fín“ Matti Nykänen, svoj prvý titul majstra sveta získal už ako 18-ročný © SITA Všetky práva vyhradené.

4. februára 2019