Zmenili sa poplatky za registráciu áut, koľko zaplatíte?

Po novom sa výška registračného poplatku bude odvíjať nielen od výkonu, ale aj od veku vozidla.BRATISLAVA 1. februára (WebNoviny.sk) – Od 1. februára sa na dopravných inšpektorátoch zmenia poplatky za registráciu vozidiel. Samotné prihlasovanie ostáva rovnaké, podľa Ministerstva financií SR (MF) sa zmena dotkne výpočtu registračného poplatku. Po novom sa jeho výška bude odvíjať nielen od výkonu, ale aj od veku vozidla.

„Majitelia vozidiel sa však nemusia obávať, lebo pre takmer 70 percent z nich nedôjde k žiadnej zmene a 16 percent sa môže tešiť dokonca na nižšie poplatky. Pre najnižšiu výkonnostnú kategóriu do 80 kW bez ohľadu na to, či ide o nové, jazdené, alebo dovezené vozidlo zostáva poplatok rovnaký, a to 33 eur,“ uviedol rezort financií.

Odporúčame:

Motoristi pozor, od stredy potrebujete novú diaľničnú známku

Rovnakú sumu budú platiť majitelia starších vozidiel s nízkou zostatkovou hodnotou vyjadrenou vzorcom, ktorý je uvedený v zákone. Jediný, komu sa poplatok môže zvýšiť, sú majitelia luxusných a výkonných vozidiel. Pri predaji v poradí druhému a ďalšiemu majiteľovi sa poplatok tiež vo väčšine prípadov zvýši. Celkovo však podľa MF túto zmenu pocíti 16 percent majiteľov áut.

Podľa informácií Ministerstva vnútra SR (MV) sú všetky systémy pripravené a otestované. Od stredy by tak mali nabehnúť v eKolkovom systéme, agendovom systéme MV, na kioskoch, mobilnej aplikácii a module správy poplatkov nové sadzby registračného poplatku.

Ako ďalej rezort financií uviedol, pre vozidlá s alternatívnym pohonom, či už ide o hybridný pohon, CNG, LNG alebo vodík, sa poplatok vypočítaný podľa vzorca zníži o polovicu. Elektromobily platia už aj v súčasnosti najnižšiu sumu poplatku, teda 33 eur. MF zároveň skonštatovalo, že zavedenie registračného poplatku v roku 2012 nemalo žiaden vplyv na zníženie počtu registrácií vozidiel v nasledujúcich rokoch.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. februára 2017