Zlato z olympiády v Sydney vydražil, v Riu získal ďalšie

Anthony Ervin sa stal najstarším zlatým olympijským medailistom v individuálnej disciplíne.RIO DE JANEIRO 13. augusta (WebNoviny.sk) – Americkému plavcovi Anthonymu Ervinovi sa po šestnástich rokoch znova zaligotalo na krku olympijské zlato. To zo Sydney 2000 totiž vydražil za 17 100 dolárov, aby výťažok venoval na pomoc obetiam cunami v Indickom oceáne v roku 2004. A sydneyské striebro zo štafety 4×100 m voľný spôsob, ako sám priznal, niekde stratil.

V piatok na hrách v brazílskom Riu de Janeiro – tak ako pred 16 rokmi – však senzačne triumfoval na krauliarskej päťdesiatke. Vo veku 35 rokov a 78 dní sa stal najstarším zlatým olympijským medailistom v individuálnej disciplíne. „Neskutočné, absurdné. Keď som dohmatol, otočil sa a videl pri mojom mene jednotku, zasmial som sa,“ povedal veterán, ktorý jednu dĺžku bazéna prešprintoval za 21,40 s. Druhý Francúz Florent Manaudou, o dekádu mladší plavec, za ním zaostal o stotinu sekundy.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 8. deň

Ervin tri roky po olympijskom zlate na hrách v Austrálii nečakane ukončil kariéru, rozhodol sa hľadať hlbší zmysel života a príbuzní niekedy netušili, kde sa po svete túla. K plávaniu sa vrátil v roku 2012, na hrách v Londýne skončil piaty. Milovaného športu sa už nevzdal. „Wau, kto to dokáže so 16-ročným odstupom? To je akoby som získala zlato v Londýne a potom ďalšie až na hrách 2028,“ podotkla Ervinova 19-ročná krajanka a najväčšía ženská plavecká hviezda súčasnosti Katie Ledecká. Ervin sa minulý mesiac stal otcom, ale dcérku pre plavecké povinnosti ešte nestihol vidieť. Ako naloží s riodejaneirskym zlatom? „Nateraz si ho nechávam. Veď ktovie, čo prinesie budúcnosť?“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. augusta 2016