Zlatá Kosovčanka Kelmendiová odolala miliónom

Majlindu Kelmendiovú priviedla k džudu sestra ako osemročnú v Sarajeve. Teraz má kosovské aj albánske občianstvo.RIO DE JANEIRO 8. augusta (WebNoviny.sk) – Džudistka Majlinda Kelmendiová sa v nedeľu postarala o prvú medailu pre Kosovo na olympijských hrách – bola zlatá. Dvadsaťpäťročná rodáčka z mesta Pejë v brazílskom Riu de Janeiro ovládla hmotnostnú kategóriu do 52 kg, keď si v napínavom finále poradila s Taliankou Odette Giuffridovou.

Zdolala ju o jediný bod za juko, po dueli súperku objala a tatami opustila so slzami v očiach. Potom už neskrývala obrovskú radosť. „Budem úprimná, prišla som si sem po zlato, ale aj tak je to bláznivé. Kosovo je prvý raz na olympijských hrách, myslím si, že zlato je veľký úspech,“ povedala Kelmendiová, ktorá na OH v Londýne 2012 súťažila pod vlajkou Albánska.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – tretí deň

Z britskej metropoly odišla bez medaily, už v druhom kole ju vtedy zastavila Christianne Legentilová z Maurícia. Teraz jej prehru vrátila vo štvrťfinále, aj keď iba vďaka menšiemu počtu napomínaní. Rovnakým spôsobom potom rozhodla pre seba údajne najťažší súboj v semifinále s trojnásobnou svetovou šampiónkou Misato Nakamurovou z Japonska, svojím športovým vzorom.

Kelmendiovú priviedla k džudu sestra ako osemročnú v Sarajeve. Teraz má kosovské aj albánske občianstvo. „Vždy som túžila byť súčasťou olympijských hier pod kosovskou vlajkou a s národnou hymnou. Tak dlho som o tejto chvíli snívala. Odmietla som množstvo miliónových ponúk na reprezentovanie iných krajín. Tieto pocity by som ale nevymenila za žiadne milióny,“ dodala vlajkonosička prvej kosovskej výpravy na OH.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. augusta 2016