Žena chovala viac ako 60 psov, za zanedbanú starostlivosť jej hrozí väzenie (foto)

514622_405054423_736994211799483_827986534309527093_n.jpg

21.11.2023 (SITA.sk) – Vyšetrovateľ enviropolície obvinil 51-ročnú ženu z Bratislavy pre trestný čin zanedbania starostlivosti o zviera v súbehu s trestným činom šírenia nákazlivej choroby zvierat a rastlín.

Podľa zistení enviropolicajtov z Prezídia Policajného zboru žena v prenajatom rodinnom dome v Kleňanoch v okrese Veľký Krtíš zanedbávala potrebnú starostlivosť o 65 psov a porušovala právne predpisy na úseku veterinárnej starostlivosti. V prípade dokázania viny jej hrozí trest odňatia slobody na jeden rok až päť rokov.

Žili v stiesnených a nevyhovujúcich podmienkach

Dospelých psov, ako aj šteňatá, 56 yorkšírskych teriérov, troch ši-tzu a šesť borderských kólií podľa polície držala v stiesnených a nevyhovujúcich podmienkach s nedostatočnou výživou a starostlivosťou.

A to všetko v priestore s rozmermi približne 25 metrov štvorcových, bez hygienickej údržby a bez pravidelného prístupu ku krmivu a k vode.

Prítomnosť vysoko nákazlivého ochorenia

Pri kontrole vykonanej úradným veterinárnym lekárom Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) Veľký Krtíš bolo zistené, že väčšina zvierat bola podvyživených, trpeli kožnými chorobami a chronickými zápalmi očí, ako aj poruchami pohybového aparátu. Až 80 % z celkového počtu jedincov trpelo chronickými hnačkami s prímesou krvi,“ informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

V rámci veterinárneho vyšetrenia bola tiež zistená prítomnosť vysoko nákazlivého ochorenia giardióza. V záhrade rodinného domu bolo nájdených 15 kadáverov psov zabalených v plastových taškách. Žena podľa polície svojím konaním porušila viaceré ustanovenia zákona o veterinárnej starostlivosti.

Viac k témam: Envirokriminalita, Ochrana zvierat, Týranie zvierat
Zdroj: SITA.sk – Žena chovala viac ako 60 psov, za zanedbanú starostlivosť jej hrozí väzenie (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

21. novembra 2023