Záujem o psie hotely narastá, dopyt stúpa najmä po denných škôlkach

530177_elderly woman jogging exercise health concept evening park background sunset 676x437.jpg

26.7.2024 (SITA.sk) – Prípadov zanedbania starostlivosti zo strany zariadení je mnoho.

Cestovanie so zvieraťom už dnes nie je také komplikované, ako to bolo kedysi. Mnohé hotely, letiská a dopravné spoločnosti ponúkajú špeciálne služby a vybavenie pre domácich miláčikov. Neprekvapí nás už ani vlastná pláž pre psov. Existujú aj cestovné agentúry špecializované na organizovanie dovoleniek pre majiteľov so zvieratami.

V prípade, že na dovolenku alebo služobnú cestu nemôžete vziať svojho štvornohého priateľa so sebou, je dôležité nájsť preňho bezpečné a pohodlné ubytovanie. Podnetov, kedy došlo k ujme na zdraví zvieraťa alebo k zanedbaniu starostlivosti oň počas pobytu v zariadení je mnoho. Na čo si dávať pri jeho výbere pozor?

Letné mesiace sú pre psie hotely a škôlky vrcholom sezóny. Plné kapacity však hlásia aj počas rôznych sviatkov ako Veľká noc, Vianoce, Silvester, víkendy i školské prázdniny. Počas roka využívajú ľudia služby hotela aj kvôli služobným cestám, prípadne počas hospitalizácie v nemocnici. Za posledné roky sa zvýšil záujem o škôlky pre psov tzv. denné stráženie počas pracovných dní. Majitelia dávajú prednosť zariadeniam „rodinného typu“, kde psíkovia žijú voľne v priestoroch zariadenia a nie zavretí v klietke.

„Na Slovensku neevidujeme presný počet psích hotelov, no predpokladáme, že ich počet je dosť veľký vzhľadom na obrovský záujem zo strany majiteľov zvierat”, uvádza iniciatíva Zvierací ombudsman a dodáva, ”Zriadiť hotel alebo škôlku pre zvieratá je v podstate veľmi jednoduché. Stačí si založiť živnosť, prenajať alebo vlastniť priestor a upraviť ho podľa požiadaviek Úradu verejného zdravotníctva SR. Kontroly zariadení však štát nevykonáva, pokiaľ nie je nahlásené podozrenie. A tak existuje nebezpečenstvo a v bežnej praxi sa nám to potvrdzuje, že majitelia hotelov nekonajú vždy v prospech pohodlia zvieraťa prípadne podmienky na jeho starostlivosť nie sú vhodné.”

Pre tých, ktorí sa rozhodujú, že využijú služby dennej škôlky alebo psieho hotela odporúčame zvážiť vopred niekoľko kľúčových faktorov:

Odborná spôsobilosť, licencie a certifikácie
Overte si, či majú majiteľ a zamestnanci skúsenosť s prácou so zvieratami, prípadne majú vzdelanie v oblasti kynológie. Neodborné zaobchádzanie zo strany majiteľa môže mať nepriaznivé následky na zdravie a psychiku psa. Je dôležité, aby zamestnanci mali skúsenosti s prácou so zvieratami a vedeli, ako reagovať v prípade núdze alebo zdravotných problémov.
Skúsenosti a referencie
Je dobré overiť si skúsenosti a referencie iných majiteľov zvierat. Hľadajte recenzie online a pýtajte sa na odporúčania od svojich známych. V dnešnej dobe je možné na sociálnych sieťach vyhľadať rôzne informácie o zariadeniach.
Personál, kapacita zariadenia, prostredie a vybavenie
Je dobré si overiť a pri návšteve zariadenia si všímať, koľko zamestnancov sa stará o daný počet psov. Jeden človek určite nie je schopný plnohodnotne zabezpečiť starostlivosť a venovať svoj čas napríklad 20 psom. Navštívte hotel osobne, ak je to možné. Skontrolujte, či je prostredie čisté, bezpečné a priateľské pre zvieratá. Zabezpečené oplotenie, čisté a pohodlné ubytovanie, ako aj dostatok priestoru na hranie sú základné požiadavky. Je veľké pozitívum, ak majiteľ zariadenia prejaví záujem o viac informácií ohľadom psa (alergie, návyky, fóbie…).
Strava a zdravie
Informujte sa o tom, akú stravu poskytuje hotel pre zvieratá. Niektoré hotely ponúkajú špeciálnu stravu podľa potrieb zvieraťa alebo umožňujú priniesť vlastné jedlo. Tiež sa uistite, že majú prístup k veterinárnej starostlivosti v prípade potreby. Či je zaistená pravidelná dezinfekcia a čistenie priestorov.

„Počas našej 13-ročnej praxe sme sa, žiaľ, stretli s mnohými prípadmi, kedy pobyt zanechal na zvieratách trvalé následky práve vinou majiteľa zariadenia. Napríklad psík prišiel o oko alebo zvieratá nemali dostatočný pohyb a boli celý čas svojho pobytu v klietkach, dokonca so zviazanými končatinami. Úmysly majiteľov zariadení sú rôzne a motiváciou pri niektorých je viac zisk a peniaze než pozitívny vzťah k zvieratám,” hovorí Iniciatíva Zvierací ombudsman a radí, ”V prípade, že vášmu zvieraťu bolo ublížené, má fyzické následky či bola zavinená smrť a je preukázateľná vina zo strany majiteľa zariadenia, má majiteľ zvieraťa právo podať trestné oznámenie a dožadovať sa, okrem trestu (v prípade obzvlášť krutých činov) aj finančnej kompenzácie za veterinárnu starostlivosť a liečebné náklady. Je tiež dôležité, aby ľudia nahlasovali prípady, kde majú podozrenie, že dané zariadenie nezabezpečuje potrebnú a dostatočnú starostlivosť zvereným zvieratám, aby podali podnet na príslušný regionálny orgán Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.”

Iniciatíva Zvierací ombudsman tiež apeluje na samotných majiteľov zvierat, aby zvážili všetky riziká a správne vyhodnotiť zdravotný stav vlastného zvieraťa. Či je pre neho pobyt v zariadení vhodný. Iniciatíva neodporúča využívať psie hotely alebo denné škôlky v prípade, že je pobyt v zariadení pre zviera stresujúci a nepohodlný, a zviera nereaguje dobre na zmenu prostredia (aby sa psík cítil viac ako doma, pomáha, ak mu prinesiete vlastnú hračku alebo deku). Majiteľ by mal vopred zvážiť aj správanie zvieraťa v interakcii s inými zvieratami.

Aktivity iniciatívy Zvieracieho ombudsmana môžete podporiť na Spoločne vybudujeme Slovensko empatické k zvieratám.

Informačný servis

Viac k témam: Cestovanie, Dovolenka, psie hotely, Psy
Zdroj: SITA.sk – Záujem o psie hotely narastá, dopyt stúpa najmä po denných škôlkach © SITA Všetky práva vyhradené.

26. júla 2024