Zástupcu Guaidóa prepustili z väzenia, ale nesmie opustiť Venezuelu a musí sa hlásiť na súde

424461_edgar zambrano 676x451.jpg

18.9.2019 (Webnoviny.sk) – Zástupcu venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa prepustili z väzenia. Podpredseda Národného zhromaždenia Edgar Zambrano bol vo väzbe od mája pre obvinenia z velezrady za podporu neúspešného aprílového povstania, ktoré zorganizoval Guaidó.

Jeho prepusteniu predchádzala dohoda menších opozičných strán s prezidentom Nicolásom Madurom, ktorá má pomôcť vyriešiť politickú krízu v krajine.

Nesmie opustiť krajinu

Venezuelský generálny prokurátor Tarek William Saab oznámil, že vláda požiadala najvyšší súd o prepustenie Zambrana v utorok po „čiastočných dohodách dosiahnutých medzi venezuelskou vládou a sektormi národnej opozície„. Prokurátor zároveň sľúbil, že preverí prípady ďalších opozičných aktivistov, ktorí sú v súčasnosti vo väzbe.

Politika ma dostala do väzenia a politika ma dostala aj z neho,“ vyjadril sa Zambrano po prepustení z vojenskej základne v Caracase, kde ho väznili. Hoci je politik na slobode, nesmie opustiť krajinu a musí sa mesačne hlásiť na súde.

Opozičný poslanec Timoteo Zambrano, predseda menšinovej opozičnej strany, ktorý nie je príbuzný so zadržiavaným politikom, na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal o jeho prepustení ako o začiatku oslobodzovania politických väzňov. „Začal sa proces prepúšťania politických väzňov. Oslavujeme slobodu nášho kolegu, podpredsedu Edgara Zambrana,“ uviedol.

Odtiahli ho do väznice

Zambrana zatkli spolu s ďalšími 15 poslancami v rámci zásahu na osoby údajne zapojené v povstaní, ktoré Guaidó prostredníctvom videa ohlásil neďaleko leteckej základne v Caracase. Zambrano bol jedným z politikov, ktorého na záberoch bolo vidno.

Zatkla ho venezuelská štátna tajná služba Sebin. On pritom odmietol vystúpiť zo svojho auta, a tak ho odtiahli do väznice. Zatknutie sa stretlo s kritikou od opozície, Spojených štátov amerických i Európskej únie.

Niekoľko hodín pred Zambranovým prepustením Národné zhromaždenie vyjadrilo podporu Guaidóovi, ktorého viac ako 50 krajín sveta uznáva ako dočasného prezidenta Venezuely. Zhromaždenie potvrdilo, že ho bude uznávať ako dočasného lídra krajiny, až kým Maduro nepríde o moc.

Informácie pochádzajú z agentúry SITA a webstránky www.bbc.com.

Zdroj: Webnoviny.sk – Zástupcu Guaidóa prepustili z väzenia, ale nesmie opustiť Venezuelu a musí sa hlásiť na súde © SITA Všetky práva vyhradené.

18. septembra 2019