Žampa dosiahol kariérne maximum, kombinácia pre Pinturaulta

Dvadsaťpäťročný Tatranec totiž skončil na výbornom 5. mieste, čo je jeho kariérne maximum v Svetovom pohári.

KITZBÜHEL 22. januára (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant Adam Žampa dosiahol v piatok vynikajúci výsledok v alpskej kombinácii v seriáli Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní v rakúskom Kitzbüheli.

Dvadsaťpäťročný Tatranec totiž skončil na výbornom 5. mieste, čo je jeho kariérne maximum v SP. Adam Žampa sa v minulosti dostal na pretekoch SP do elitnej desiatky iba dvakrát – v októbri 2012 v obrovskom slalome v Söldene bol deviaty a pred rokom rovnako v Kitzbüheli skončil v kombinácii na 7. pozícii.

V predpoludňajšom superobrovskom slalome obsadil Adam Žampa 34. miesto, do slalomovej časti vstupoval po redukcii poradia z 21. priečky. V slalome dosiahol štvrtý najlepší čas. Adam Žampa už v minulosti obsadil v kombinácii na vrcholnom podujatí 5. pozíciu, podarilo sa mu to na ZOH 2014 v Soči. Úspech súrodencov Žampovcov v piatok podčiarkol mladší Andreas, ktorý obsadil 23. pozíciu a v SP bodoval premiérovo v kariére. Jeho doterajším maximom bolo 38. miesto v kombinácii vo švajčiarskom Wengene spred týždňa.

Víťazstvo si vybojoval Francúz Alexis Pinturault pred krajanom Victorom Muffatom-Jeandetom, tretí skončil ďalší Francúz Thomas Mermillod Blondin. Líder po super G Aksel Lund Svindal z Nórska slalomovú časť nedokončil. Najlepší čas v slalome dosiahol Rakúšan Marcel Hirscher, no rozhodcovia ho neskôr diskvalifikovali za chybný prejazd jednej z bránok. Pinturault dosiahol pretekoch SP jubilejný 10. triumf, predtým naposledy v marci 2015 obrovskom slalome v slovinskej Kranjskej Gore.

Super G a alpská kombinácia v Kitzbüheli sú súčasťou trojdňového prestížneho festivalu – 76. ročníka Hahnenkammu, ktorý je vo svete mužského alpského lyžovania známy ako najťažšia a najprestížnejšia séria podujatí Svetového pohára. Slávny Hahnenkamm ctí tradíciu zvyšovania prémií a v jeho aktuálnom vydaní je pre aktérov pripravených celkovo 645 000 eur. V porovnaní s uplynulým ročníkom ide o zvýšenie o 18 800 eur.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Kitzbühel (Rak.) – piatok:

Alpská kombinácia mužov (super G + 1 kolo slalomu): 1. Alexis Pinturault 2:03,70 min, 2. Victor Muffat-Jeandet +0,89 s, 3. Thomas Mermillod Blondin (všetci Fr.) +0,92, 4. Carlo Janka (Švaj.) +1,00, 5. Adam Žampa (SR) +1,08, 6. Romed Baumann (Rak.) +1,85, … 23. Andreas Žampa (SR) +5,79

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 21 zo 44 pretekov): 1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 916 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 809, 3. Henrik Kristoffersen 671, 4. Kjetil Jansrud (obaja Nór.) 603, 5. Victor Muffat-Jeandet 440, 6. Alexis Pinturault (obaja Fr.) 397, … 59. Adam Žampa 78, 123. Andreas Žampa (obaja SR) 8

Poradie v hodnotení kombinácii (po 2 z 3 pretekov): 1. Kjetil Jansrud (Nór.) a Alexis Pinturault (Fr.) obaja po 120 bodov, 3. Thomas Mermillod Blondin (Fr.) 110, 4. Dominik Paris (Tal.) 81, 5. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) a Aksel Lund Svindal (Nór.) obaja po 80, … 9. Adam Žampa 60, 35. Andreas Žampa (obaja SR) 8

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.