Zametá minister Plavčan po sebe stopy? Pýta sa SaS, keďže z funkcie odíde až 31. augusta

BRATISLAVA 23. augusta (WebNoviny.sk) – Minister školstva Peter Plavčan urobil ďalšiu dieru do slovenskej politickej kultúry, keď prezidentovi Andrejovi Kiskovi zaslal abdikačný list s termínom svojho odchodu z funkcie 31. augusta. Tvrdí to strana Sloboda a Solidarita (SaS).

SaS chce od Plavčana jednu užitočnú vec

Liberáli upozorňujú, že doteraz všetci ministri odišli z funkcií dňom doručenia svojej abdikácie. Plavčanov spôsob je podľa SaS neúctivý k hlave štátu a zvyšuje podozrenie, že minister po sebe zametá stopy a nestihne to skôr ako do konca augusta. Agentúre SITA poskytla stanovisko hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

Odporúčame:
Predsedníctvo SNS sa bude zaoberať situáciou v koalícii, Danko zatiaľ nemá náhradu za Plavčana

„Keďže do konca augusta zostáva ešte deväť dní, pýtame sa, chce ešte minister niečo nekalé podpísať alebo niekoho odpratať? V každom prípade to musí byť poriadny kopec špiny. Kauza rozkrádania eurofondov na vedu a výskum by tejto kope špiny presne zodpovedala,“ tvrdí poslanec NR SR za SaS Branislav Gröhling s tým, že Plavčan by však mohol urobiť aspoň jednu užitočnú vec pre spoločnosť. „A to odvolať generálneho riaditeľa Výskumnej agentúry Rastislava Belianskeho. Znova ho k tomuto kroku vyzývame,“ uzavrel Gröhling.

Danko musí nájsť nového ministra

Prezident SR Andrej Kiska dostal list od ministra školstva Petra Plavčana v utorok 22. augusta. Minister v liste napísal, že podáva k 31. augustu demisiu.

Odporúčame:
Prezident Kiska dostal do rúk Plavčanovu demisiu, ministrom školstva bude do konca augusta

Plavčan avizoval svoju demisiu už 17. augusta. Na brífingu vtedy vyhlásil, že to, čo sa dialo v posledných dňoch, prekročilo všetky medze. „Ja potrebujem chrániť moju rodinu aj SNS, ktorá ma nominovala,“ dodal Plavčan.

Odporúčame:
Aktualizované: Minister školstva Plavčan abdikoval, potrebuje chrániť rodinu aj SNS

Predseda vlády Robert Fico v stredu 16. augusta uviedol, že Plavčan (nominant SNS) by mal skončiť vo funkcii. Fico tiež požiadal predsedu SNS Andreja Danka, aby predložil návrh na nového ministra školstva, a to v čo najkratšom čase.

Dôvodom podľa Fica bolo, že udalosti, ktoré sa stali na ministerstve školstva, vyvolávajú pochybnosti v očiach verejnosti, či to vláda myslí s bojom proti netransparentnému a korupčnému správaniu vážne.

Viac k témam: Andrej Danko, Béla Bugár, Branislav Gröhling, koaličná kríza, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, Most-Híd, Robert Fico, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Zametá minister Plavčan po sebe stopy? Pýta sa SaS, keďže z funkcie odíde až 31. augusta © SITA Všetky práva vyhradené.

23. augusta 2017