Za vyššie ceny potravín nemôže osobitný odvod, tvrdí ministerstvo a vysvetľuje prečo

358351_potraviny 676x451.jpg

BRATISLAVA 18. februára (WebNoviny.sk) – Zvýšenie cien potravín o tri percentá pre mimoriadny odvod pre obchodné reťazce v januári tohto roka je tvrdenie, ktoré sa podľa slovenského agrorezortu neopiera o reálne fakty.

„Účtovné obdobie najväčších obchodných reťazcov je od 1. marca a od tohto dátumu pre nich platí aj osobitný odvod, čiže v januári tieto reťazce odvod ešte neplatili,“ uviedol to pre agentúru SITA v reakcii na výšku inflácie za január 2019 hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoj vidieka SR (MPRV) Michal Feik.

Špeciálny odvod pre reťazce

Štatistický úrad SR zverejnil v piatok 15. februára výšku inflácie za január. Najviac zaujal podľa Slovenského farmárskeho, družstva (SFD) predovšetkým medzimesačný nárast cien potravín a nealkoholických nápojov na úrovni až 3 %. Takáto úroveň nebola dosiahnutá či prekonaná za posledných 15 rokov na Slovensku ani raz.

Pred 15 rokmi, v januári 2004, ceny potravín a nealko nápojov zdraželi medzimesačne o vyše 4 %. Na januárový údaj vývoja cien potravín a nealkoholických nápojov sa pritom podľa SFD čakalo práve aj pre platnosť špeciálneho odvodu pre reťazce.

„Vplyv zavedenia odvodu z reťazcov bol na rast cien minimálny. Do celkovej inflácie na úrovni 2,2 % prispel odvod z reťazcov len približne 0,1 p.b,“ uviedlo ešte minulý týždeň v stanovisku k inflácii Ministerstvo financií SR.

O cene rozhodujú obchodníci

Bez ohľadu na zavedenie 2,5 % odvodu pre reťazce ministerstvo pôdohospodárstva upozorňuje, že o cene v konečnom dôsledku rozhodujú obchodníci a prax ukazuje, že náklady sa do cien nepremietajú lineárne, ale vstupuje do nich množstvo rôznych faktorov.

„Ako príklad môžeme uviesť zníženie DPH na vybrané potraviny v roku 2016, ktoré síce krátkodobo prinieslo zníženie cien, avšak už po pár mesiacoch boli ceny na pôvodnej úrovni napriek tomu, že v okolitých krajinách ceny potravín v tom období stagnovali. Obchodníci teda využili situáciu na zvýšenie svojho profitu,“ upozornil Feik.

MPRV tiež upozornilo, že januárová inflácia je vždy relatívne vyššia ako v iné mesiace. „Napríklad minulý rok to bolo 2,2 %, a to nebol zavedený žiadny mimoriadny odvod. Čo sa týka cien potravín po zavedení odvodu napríklad obchodný reťazec Kaufland napriek odvodu avizoval zmrazenie cien a obchodný reťazec Lidl dokonca ich znižovanie,“ dodal Feik.

Viac k témam: ceny potravín, Ministerstvo financií SR, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, potraviny
Zdroj: Webnoviny.sk – Za vyššie ceny potravín nemôže osobitný odvod, tvrdí ministerstvo a vysvetľuje prečo © SITA Všetky práva vyhradené.

18. februára 2019