Za vyjadreniami biskupa k zdravotníctvu vidí Fico KDH

Biskup Lach premiérovi odkázal, že je dostatočne autonómny.

BRATISLAVA 27. januára (WebNoviny.sk) – Vyjadrenia biskupa Milana Lacha, ktorý je predsedom Rady Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre pastoráciu v zdravotníctve, o stave slovenského zdravotníctva, nie je podľa premiéra Roberta Fica oficiálnym stanoviskom Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ale biskupov individuálny názor na podnet KDH. „Je to ako čisto politická vec pred voľbami. Odmietam, aby cirkev bola baranidlom KDH, pretože je to neschopná strana. Jeho vyhlásenie má predvolebný charakter,“ povedal dnes Fico na tlačovej besede. KDH podľa neho zneužíva predstaviteľov cirkvi na politické ciele.

KDH je lenivé, farizejské a nevie sa udržať na politickej scéne, tak ako baranidlo zneužíva individuálneho predstaviteľa katolíckej cirkvi,“ povedal Fico s tým, že KDH hrozí, že sa nedostane do parlamentu. Biskup Lach má podľa neho, ak niečo chce, „zaklopať na dvere ministerstva zdravotníctva“.

Biskup Lach premiérovi odkázal, že ako biskup gréckokatolíckej cirkvi a predseda Rady pre pastoráciu v zdravotníctve, ako aj ostaní členovia tejto Rady, vychádza zo skúseností a svojich kompetencií. „Sme dostatočne autonómni na to, aby sme sa rozhodovali sami a nie na základe názorov akejkoľvek politickej strany, vrátane KDH,“ povedal dnes biskup Lach pre agentúru SITA.

KBS si je podľa jej hovorcu Martina Kramaru vedomá toho, že zdravotníctvo dlhodobo zápasí s vážnymi ťažkosťami a vyjadruje solidaritu všetkým, ktorí sa ich usilujú riešiť. „V daných okolnostiach treba pre objasnenie uviesť, že technicky sa vyhlásenia jednotlivých biskupov, ktorí vedú rôzne rady a komisie KBS, pokladajú za stanoviská KBS v okamihu, keď prešli schvaľovacím procesom, teda hlasovaním všetkých biskupov. K tomu dochádza, ak KBS vydáva stanovisko k určitej záležitosti na úrovni celej inštitúcie, čo sa v konkrétnom prípade nestalo. Vyjadrenie pána biskupa Lacha pre danú oblasť však zodpovedá kompetencii, ktorá je mu vedením Rady KBS legitímne zverená,“ povedal Kramara pre agentúru SITA.

Fico podľa predsedu KDH Jána Figeľa obvinil z politikárčenia učiteľov, zdravotné sestry a teraz aj cirkev. „Biskup sa s odvahou zastal spravodlivých požiadaviek sestier a chorých ľudí. Ľudia vidia, že zdravotníctvo je choré, kolapsové, a Ficove ohováračky tento stav nezlepšia. Namiesto hľadania riešení a rokovaní s učiteľmi a sestričkami sa premiér schováva na úrade vlády a uchyľuje k osočovaniu kritikov,“ povedal Figeľ pre agentúru SITA.

Predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska (KBS) pre pastoráciu v zdravotníctve biskup Milan Lach v pondelok upozornil, že na celoštátnom stretnutí kňazov, ktorí poskytujú duchovnú službu v nemocniciach a iných lôžkových zariadeniach zdravotnej a sociálnej starostlivosti, na základe konkrétnych informácií z mnohých zdravotníckych zariadení na Slovensku, vystúpila do popredia v desivom obraze súčasná reálna situácia slovenského zdravotníctva.

Jeho rastúca morálna aj materiálna bieda, zapríčinená bezohľadným drancovaním zo strany mocných; ponižovanie a ohrozenie pacienta; vykorisťovanie, útlak a znevažovanie zdravotníckych pracovníkov, osobitne sestier, dosiahli neúnosné rozmery,“ uviedol.

Podľa biskupa Lacha, ktorý je prešovským pomocným biskupom, namiesto vecného dialógu a hľadania prijateľných riešení nahromadených problémov, sme svedkami arogancie moci, utláčania a zastrašovania poctivých, slušných ľudí, ktorí ešte našli v sebe statočnosť sa verejne angažovať. Biskup Lach sa obracia s naliehavou výzvou na predstaviteľov štátnej moci, osobitne na predsedu vlády Roberta Fica a na ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby bezodkladne začali riešiť oprávnené požiadavky slovenských sestier na ozdravenie slovenského zdravotníctva, vyjadrené v dokumentoch práve prebiehajúcej celoštátnej iniciatívy, a okamžite zastavili zastrašovanie tých, ktorým jasne leží na srdci dobro pacienta a ich profesijná povinnosť a česť.

Zároveň sa obrátil na „predstaviteľov finančných a iných štruktúr skrytej, ale reálnej moci, ktoré sú pravými pôvodcami súčasných problémov a v skutočnosti riadia slovenské zdravotníctvo a ďalšie oblasti života našej krajiny, vrátane tzv. veľkej politiky: v mene chudobných, utláčaných, okrádaných a vykorisťovaných vás naliehavo žiadam: prestaňte považovať občanov Slovenskej republiky len za zdroj obohatenia a ľahkého zisku!

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. januára 2016