Z vyšetrovania vraždy Kuciaka vyplynuli ďalšie samostatné trestné konania, tvrdí generálna prokuratúra

369476_img_3711 676x451.jpg

BRATISLAVA 6. februára (WebNoviny.sk) – Z vyšetrovania úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky vyplynuli podozrenia z inej závažnej trestnej činnosti (násilnej, ekonomickej, korupčnej), pričom tieto skutky boli vylúčené na samostatné trestné konania, v ktorých budú úkony vykonávať iní špecializovaní policajti.

Uvádza sa to vo vyhlásení Generálnej prokuratúry (GP) SR k medializovaným informáciám o rozdelení vyšetrovania prípadu vraždy. Medzi novými vyšetrovateľmi budú podľa GP SR aj policajti Inšpekčnej služby MV SR, ktorí v dvoch prípadoch 6. novembra 2018 a 18. decembra.2018 začali trestné stíhanie v súvislosti s únikom utajovaných skutočností. „Takýto postup je štandardný a ustanovuje ho Trestný poriadok,“ konštatuje prokuratúra.

Trestná vec úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej je podľa GP SR väzobnou trestnou vecou, preto je absolútnou prioritou ukončiť prípravné konanie v čo najkratšom čase.

Samostatné trestné konania

„V tejto súvislosti bolo v predchádzajúcom období vedenie Generálnej prokuratúry SR informované dozorovými prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) GP SR, že prípravné konanie bude pravdepodobne ukončené do konca februára 2019. Podľa aktuálnych informácií dozorových prokurátorov ÚŠP, nie je tento termín reálny. Je preto logické, že iným skutkom, ktoré vyplynuli z tejto trestnej veci sa budú venovať iní vyšetrovatelia, teda boli vylúčené na samostatné trestné konanie,“ informuje prokuratúra.

V prípade, že vo vylúčených trestných konaniach budú získané dôležité informácie, ktoré by mali napomôcť objasneniu úkladnej vraždy Kuciaka a Kušnírovej, budú tieto informácie podľa GP SR odovzdané vyšetrovaciemu tímu, ktorý vraždu vyšetruje.

Rozhodnutie ministerky vnútra SR Denisy Sakovej bolo podľa prokuratúry administratívnym aktom, ktorým sa vykonala dohoda vedenia GP SR s prezidentom Policajného zboru Milanom Lučanským.

Opodstatnený a zákonný postup

„Rozhodnutie ministerky vnútra SR preto rešpektujú aj dozoroví prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR a vedenie GP SR. V čase jeho vydania išlo o opodstatnený a zákonný postup. Dozorovú právomoc aj v týchto nových trestných konaniach budú vykonávať rovnakí prokurátori ÚŠP GP SR,“ uvádza generálna prokuratúre.

„V tejto súvislosti chceme opätovne zdôrazniť, že prioritou všetkých zainteresovaných zložiek polície a prokuratúry vrátane generálneho prokurátora SR zostáva náležité objasnenie trestnej veci úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vrátane objednávateľa respektíve objednávateľov a preto odmietame akékoľvek spochybňovanie a politizovanie vyšetrovania tejto úkladnej vraždy,“ dodala prokuratúra s tým, že vo veci dvojnásobnej vraždy naďalej vykonáva vyšetrovanie pôvodný vyšetrovací tím a dozor vykonávajú pôvodní prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR.

Ministerka vnútra Denisa Saková v utorok odňala časť prípadu vraždy novinára Kuciaka, ktorá sa týka prípravy vraždy prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Maroša Žilinku a bývalého ministra vnútra a právnika Daniela Lipšica vyšetrovaciemu tímu Kuciak a dala ho Inšpekcii ministerstva vnútra SR. Odôvodnila to snahou o zastavenie únikov informácii zo spisu.

Viac k témam: Generálna prokuratúra SR, minister vnútra SR, ministerstvo vnútra SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Z vyšetrovania vraždy Kuciaka vyplynuli ďalšie samostatné trestné konania, tvrdí generálna prokuratúra © SITA Všetky práva vyhradené.

6. februára 2019