Youtuber PewDiePie nepodporí neziskovku bojujúcu proti antisemitizmu a hovorí o chybe

424067_youtube_policies_53337 f76a137bc0ff4ea380a4a00c2507d552 2 676x483.jpg

13.9.2019 (Webnoviny.sk) – Jeden z celosvetovo najznámejších youtuberov, Švéd Felix Arvid Ulf Kjellberg, známejší ako PewDiePie, v piatok vyhlásil, že odvoláva svoje rozhodnutie finančne prispieť mimovládnej organizácii Liga proti hanobeniu (Anti-Defamation League).

Ide o neziskovku, ktorá bojuje proti antisemitizmu a v minulosti kritizovala aj tohto youtubera. Ten je totiž často podozrievaný zo sympatií ku krajnej pravici a z antisemitizmu, alebo minimálne z nedostatku citlivosti voči týmto otázkam.

Otázna názorová orientácia

Kjellberg, ktorého kanál na portáli YouTube má 101 miliónov sledovateľov a je v tomto ukazovateli celosvetovo na druhom mieste hneď za kanálom indickej spoločnosti T-Series, sa „preslávil“ napríklad tým, že v roku 2017 nasnímal dvoch Indov, ktorých požiadal, aby držali nápis „Smrť všetkým Židom“.

Po tomto s ním rozviazala spoluprácu aj spoločnosť Disney, hoci PewDiePie sa bránil, že išlo len o žart. Chcel údajne len „ukázať, aký je moderný svet bláznivý a čo všetko ľudia povedia za päť dolárov“.

Otázky o názorovej orientácii PewDiePie-a sa najnovšie objavili po teroristických útokoch v novozélandskom meste Christchurch z marca tohto roku.

Tesne predtým, ako tu austrálsky neonacista Brenton Tarrant vyvraždil v dvoch mešitách 51 ľudí, na záberoch, ktoré z tohto útoku prenášal, odporúčal ľuďom, aby začali odoberať kanál PewDiePie-a.

Vysvetlenie neprišlo

Práve v snahe ohradiť sa voči spájaniu s útokmi na Novom Zélande PewDiePie začiatkom tohto týždňa oznámil, že venuje príspevok 50-tisíc eur Lige proti hanobeniu. V piatok však oznámil, že si to rozmyslel a chce peniaze venovať radšej nejakej inej neziskovke.

„Urobil som tú chybu, že som vybral mimovládku, ktorú mi odporučili, namiesto toho, aby som vybral takú, ktorá je mi samému blízka. Je to stopercentne moja chyba. Ospravedlňujem sa za tento zmätok,“ vysvetľoval youtuber.

Už predtým pritom viacerí jeho sledovatelia spochybňovali, či si Ligu proti hanobeniu vybral sám alebo ho na to niekto prehovoril.

„Po tragédii v Christchurchi som cítil, že by som mal niečo urobiť. Nebol som si istý tým, ako to spraviť, ale toto nebol ten správny spôsob,“ okomentoval v piatok PewDiePie svoj pôvodný výber neziskovky. Prečo teraz Ligu proti hanobeniu už nepovažuje za hodnú svojho príspevku, youtber nevysvetlil.

Viac k témam: antisemitizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Youtuber PewDiePie nepodporí neziskovku bojujúcu proti antisemitizmu a hovorí o chybe © SITA Všetky práva vyhradené.

13. septembra 2019