Využili ste už P2P pôžičky? Väčšina Slovákov o nich nepočula

Kým v zahraničí P2P pôžičky zaznamenali obrovský boom, na Slovensku sa s nimi verejnosť zatiaľ len nesmelo zoznamuje.BRATISLAVA 22. januára (WebNoviny.sk) – Pokiaľ sa Slováci chystajú kúpiť nejaký tovar za viac ako 200 eur, no nemajú k dispozícii celú čiastku, väčšinou si zoberú klasický spotrebiteľský úver.

Alternatívne spôsoby financovania zatiaľ na Slovensku príliš nefungujú. Polovica ľudí o P2P pôžičkách, teda o požičiavaní priamo medzi ľuďmi on-line pomocou aplikácie, nikdy ani len nepočula. Ďalšia viac ako tretina opýtaných takémuto alternatívnemu spôsobu zase neverí. Pre spoločnosť Home Credit to zistil prieskum agentúry STEM/MARK.

„Kým v zahraničí P2P pôžičky zaznamenali obrovský boom, na Slovensku sa s nimi verejnosť zatiaľ len nesmelo zoznamuje. Ľudia sa uchádzajú o pôžičku, na ktorú sa im zložia ďalší ľudia, pre ktorých ide o investíciu. Pre obe strany sa tým znižujú riziká a dlžník môže dostať nižší úrok,” vysvetľuje Jan Holoch, manažér zákazníckej skúsenosti a finančný špecialista spoločnosti Home Credit.

Dlhodobý prenájom vecí, teda operatívny lízing, zase mnohí považujú za príliš drahý. No a kúpiť si nejakú vec spoločne s priateľmi taktiež nie je celkom reálne, keďže šesť z desiatich opýtaných takémuto spôsobu financovania nedôveruje. Asi štvrtina respondentov tvrdí, že by sa na takéto alternatívne metódy nenechali presvedčiť za žiadnych okolností.

Prieskum v septembri 2016 realizovala agentúra STEM/MARK exkluzívne pre Home Credit Slovakia, a. s. na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie 507 respondentov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. januára 2017