Vysokopostavený vatikánsky kardinál George Pell je vinný zo sexuálneho napadnutia dvoch chlapcov

404161_george pell 676x436.jpg

MELBOURNE 26. februára (WebNoviny.sk) – Vysokopostavený vatikánsky kardinál George Pell je vinný zo sexuálneho napadnutia dvoch 13-ročných chlapcov v roku 1996 v katedrále v Melbourne.

O jeho vine rozhodla ešte 11. decembra dvanásťčlenná porota, no súd až doteraz zakázal zverejňovanie akýchkoľvek informácií o prípade. Kňaz sa už voči rozhodnutiu odvolal. V stredu ho čaká ďalšie pojednávanie. Hrozí mu maximálne 50 rokov za mrežami.

Výpoveď jednej z obetí

Na súde vypovedala aj jedna z obetí. Nemenovaný 34-ročný muž povedal, že bojoval s depresiami, hanbou a osamelosťou.

Vyhlásil, že ho kardinál „orálne znásilnil a následne sa maznal s jeho genitáliami, zatiaľčo masturboval“. „Bol som mladý a nevedel som, čo sa mi stalo. Nevedel som, či je to normálne,“ dodal. Muž takisto uviedol, že ho Pell po svätej omši pritlačil k stene katedrály, bolestivo mu stlačil genitálie a v pokoji odkráčal.

Obvinený vo viac ako 20 prípadoch

Druhý muž zomrel ako 31-ročný, keď sa v roku 2014 predávkoval heroínom. Nikdy sa na obťažovanie nesťažoval a dokonca poprel tvrdenia svojej matky, ktorá mala podozrenie na obťažovanie, keď bol chlapec členom speváckeho zboru.

Sedemdesiatsedemročného Pella pritom obvinili vo viac ako 20 prípadoch obťažovania. Medzi tieto kauzy patrilo aj obťažovanie dvoch chlapcov na verejnom kúpalisku v meste Ballarat v 70. rokoch minulého storočia, keď bol Pell ešte mladým kňazom. Tieto obvinenia však neskôr stiahli.

Kardinál George Pell, hlavný finančný poradca pápeža Františka, je najvyššie postaveným vatikánskym predstaviteľom, ktorého kedy uznali vinným v rámci dlhoročného škandálu sexuálneho zneužívania v katolíckej cirkvi.

Viac k témam: sexuálne obťažovanie, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Vysokopostavený vatikánsky kardinál George Pell je vinný zo sexuálneho napadnutia dvoch chlapcov © SITA Všetky práva vyhradené.

26. februára 2019