VšZP dostala pokutu za zmluvy s tetou Ankou

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vykonal vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni dohľad, ktorého predmetom bolo dodržiavanie podmienok pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní zdravotnej a lekárenskej starostlivosti a úhrada za zdravotnú starostlivosť.BRATISLAVA 9. augusta (WebNoviny.sk) – Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) uložil Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) pokutu 15-tisíc eur. Informovala o tom v utorok hovorkyňa ÚDZS Andrea Pivarčiová.

Úrad vykonal vo VšZP dohľad. Jeho predmetom bolo dodržiavanie podmienok pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní zdravotnej a lekárenskej starostlivosti a úhrada za zdravotnú starostlivosť u takmer 40 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2015.

Poisťovňa podala proti rozhodnutiu rozklad

Ako ďalej uviedla Pivarčiová, išlo o približne 50 zmlúv, pričom každá zmluva obsahovala v priemere 19 dodatkov. Boli medzi nimi aj medializované zmluvy uzatvorené s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti Welix s.r.o., Medical Cassovia s.r.o., Bravia s.r.o., Brilance s.r.o. (firmy spojené s príbuznou bývalého generálneho riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia Annou Sučkovou – pozn. redakcie) a Endotop, s.r.o.

Podľa záverov dohľadu úrad v správnom konaní uložil zdravotnej poisťovni pokutu 15-tisíc eur. „Proti rozhodnutiu úradu o uložení sankcie Všeobecná zdravotná poisťovňa podala rozklad,“ dodala Pivarčiová.

Zasadne škodová komisia

ÚDZS na základe rozkladu opätovne posúdil porušenia VšZP, a v rámci druhého stupňa správneho konania potvrdil sankciu v pôvodnej výške, a to 15-tisíc eur. „Uvedenú pokutu je VšZP povinná uhradiť do 30 kalendárnych dní od doručenia rozhodnutia,“ uzavrela Pivarčiová.

Hovorkyňa VšZP Petra Balážová v reakcii uviedla, že zdravotná poisťovňa uhradí udelenú pokutu v stanovenej lehote. „Generálny riaditeľ VšZP zvolá v najbližších dňoch zasadnutie škodovej komisie ako svojho poradného orgánu, aby táto navrhla ďalší postup,“ uzavrela hovorkyňa.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. augusta 2016