Vraždu britského konzervatívneho poslanca Davida Amessa vyšetrujú ako teroristický čin

472040_britain_lawmaker_attacked_86558 b25af5754a8f407d8867e8049fb06aba 676x451.jpg

16.10.2021 (Webnoviny.sk) – Zabitie britského konzervatívneho zákonodarcu Davida Amessa polícia považuje za teroristický čin. Politik zomrel na následky pobodania nožom počas piatkového stretnutia s voličmi v meste Leigh-on-Sea v grófstve Essex.

Metropolitná polícia uviedla, že existuje potenciálna súvislosť s islamským extrémizmom. Informuje o tom portál bbc.com.

Potenciálne spojenie s extrémizmom

Na mieste pre podozrenie z vraždy zadržali 25-ročného Brita. Polícia je presvedčená, že muž, ktorý je vo väzbe v Essexe, konal sám, ale prešetrovanie okolností útoku pokračuje.

Vládne zdroje pre BBC uviedli, že páchateľ podľa úvodného vyšetrovania má somálske korene.

„Smrteľné pobodanie v Leigh-on-Sea bolo označené za teroristický čin a vyšetrovanie vedie protiteroristická polícia,“ uviedla Metropolitná polícia.

„Úvodné prešetrovanie odhalilo potenciálne spojenie motivácie s islamským extrémizmom,“ dodala.

V roku 2016 zavraždili Jo Coxovú

Amess bol poslancom od roku 1983. Bol ženatý a mal päť detí. Na politickej scéne bol známy ako prominentný bojovník proti interrupciám. Angažoval sa tiež za dobré životné podmienky zvierat.

Násilie spáchané na britských politikoch je zriedkavé, no v júni 2016 za bieleho dňa brutálne zavraždili poslankyňu Labouristickej strany Jo Coxovú.

Vytrvalú podporovateľku členstva Spojeného kráľovstva v EÚ a prijímania utečencov do Británie dobodal a postrelil krajne pravicový extrémista Thomas Mair, ktorý dostal za svoj zločin doživotné väzenie.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a portálu bbc.com.

Viac k témam: Vražda politika
Zdroj: Webnoviny.sk – Vraždu britského konzervatívneho poslanca Davida Amessa vyšetrujú ako teroristický čin © SITA Všetky práva vyhradené.

16. októbra 2021