Voľby majú po novom moratórium, platí od štvrtka

Parlamentné voľby sa uskutočnia v sobotu 5. marca od 07:00 do 22:00. Ak si to vyžiadajú miestne podmienky, môžu sa volebné miestnosti otvoriť skôr. O priazeň približne 4,428 milióna voličov sa uchádza 22 politických subjektov.BRATISLAVA 3. marca (WebNoviny.sk) – Stredajšou polnocou sa skončila volebná kampaň. Určuje to nová volebná legislatíva, podľa ktorej je od štvrtka 3. marca od 00:00 zakázané vysielanie politickej reklamy.

Zároveň zákon o volebnej kampani určuje, že zverejňovať informácií o kandidujúcich politických subjektoch „v ich prospech alebo neprospech v rozhlasovom vysielaní, v televíznom vysielaní, v rámci audiovizuálnej mediálnej služby na požiadanie, v periodických publikáciách, neperiodických publikáciách a v agentúrnom spravodajstve“ je možné iba do 3. marca do 07:00.

Odporúčame:

Kandidátky – parlamentné voľby 2016

Zákon totiž hovorí, že „48 hodín pred začiatkom volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania“ je zverejňovanie informácií o kandidujúcich subjektoch zakázané. Nevzťahuje sa to však na vysielanie prostredníctvom internetu.

Už 14 dní pred konaním volieb a rovnako aj v deň ich konania, teda od 20. februára od 00:00 do 5. marca do skončenia hlasovania, je zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Politické subjekty, strany, hnutia alebo koalície, ktoré sa uchádzajú o hlasy voličov, mohli po novom začať volebnú kampaň dňom, v ktorom vyhlásenie volieb zverejnili v Zbierke zákonov SR, teda 12. novembra 2015.

Popri vysielaní venovanom voľbám sa verejnosť najčastejšie s kampaňou stretáva na plagátových a bilbordových plochách. Zákon o volebnej kampani sa špeciálne venuje i umiestňovaniu volebných plagátov. Tie sa môžu vyvesovať tam, kde to určia obce (v Bratislave a Košiciach mestské časti) všeobecne záväzným nariadením. V ňom obec určí miesta a podmienky na umiestňovanie volebných plagátov na verejných priestranstvách počas volebnej kampane.

Vyhradená plocha musí zodpovedať zásadám rovnosti kandidujúcich subjektov. Plagáty, ktoré sa vyvesili do 3. marca, môžu ostať na svojich miestach, nové by však pribudnúť nemali, bolo by to porušenie moratória, zdôraznila pre agentúru SITA zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán a riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra (MV) SR Eva Chmelová.

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa na svojom poslednom februárovom rokovaní zaoberala i vedením kampane na internete. Podľa predsedu komisie, ústavného právnika Eduarda Bárányho, počas moratória až do skončenia hlasovania by sa na komerčných webstránkach nemali objavovať politické propagačné materiály, ako sú rôzne bannery kandidátov či strán.

„Nikto nechce, aby strany sťahovali zo svojich webových sídiel nejaké materiály pred moratóriom, ale nemalo by sa stať, že si chcete pozrieť počasie a dozviete sa program politickej strany alebo sa vám objaví fotografia lídra niektorej strany,“ objasnil pre médiá 26. februára Eduard Bárány.

V uznesení štátnej komisie pre voľby sa konkrétne uvádza, že sú „zakázané akékoľvek prostriedky online reklamy (napríklad reklamné bannery), ktoré sú naprogramované tak, aby sa v čase volebného moratória objavovali návštevníkom iných webových stránok“.

Porušenie pravidiel sa pokutuje

Porušenie jednotlivých pravidiel vedenia kampane i vysielania politickej reklamy sa pokutuje. Zákon za priestupky považuje aj dary alebo finančnej odmeny za hlasovací lístok, ktorý volič nevloží do volebnej schránky. Pokuty za porušenie jednotlivých častí zákona o volebnej kampani môže udeľovať podľa konkrétneho prípadu Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo kultúry SR a tiež Rada pre vysielanie a retransmisiu.

Rada sankcionuje prípady porušenia pravidiel vysielania politickej reklamy podľa zákona o vysielaní a retransmisii. Novinkou napríklad je, že voliči si po hlasovaní nesmú nechať nepoužité hlasovacie lístky. Ak by si ich nechali, bol by to priestupok, za ktorý je pokuta 33 eur. Dôvodom zavedenia pokuty je ochrana voliča pred nátlakom a pokusmi o volebnú korupciu. Voličov pred odchodom z volebnej miestnosti upozorní okrsková volebná komisia, aby nepoužité hlasovacie lístky odložili do pripravenej nádoby.

O priazeň voličov sa uchádza 22 politických subjektov

Voľby do NR SR sa uskutočnia v sobotu 5. marca od 07:00 do 22:00. Ak si to vyžiadajú miestne podmienky, môžu sa volebné miestnosti otvoriť skôr. O priazeň približne 4,428 milióna voličov sa uchádza 22 politických subjektov. Voľby riadi Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá zároveň v nedeľu 6. marca zistí a zverejní výsledky volieb.

Voľby do NR SR sa konajú podľa novej volebnej legislatívy – zákonom o podmienkach výkonu volebného práva a zákonom o volebnej kampani. Zákon o volebnej kampani zjednotil lehotu volebného moratória na 48 hodín pred dňom konania volieb. Určil tiež strop výdavkov na kampaň pre všetky druhy volieb ako aj inštitút osobitných transparentných účtov, z ktorých sa financuje kampaň. Štrnásť dní pred dňom konania volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania je zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Pri druhom kole volieb prezidenta alebo predsedu samosprávneho kraja je to sedem dní pred dňom konania druhého kola volieb a v deň volieb až do skončenia hlasovania. Zaviedli sa tiež nové kontrolné mechanizmy a sankcie za porušenie zákona o volebnej kampani.

Volebné zákony predložené ministerstvom vnútra schválil parlament v máji 2014 po niekoľkomesačnej diskusii za účasti politickej opozície a tretieho sektora. Ich prijatie ocenila Skupina štátov proti korupcii (GRECO) pri Rade Európy, Slovensko tak prestalo byť monitorované za neplnenie odporúčaní v oblasti transparentnosti financovania politických strán. Ako sa nové zákony uplatňujú v praxi prišla sledovať už pred aktuálnymi voľbami do NR SR misia OBSE. Predošlé voľby do NR SR sa riadili iným zákonom, podľa ktorého informačné moratórium neplatilo. V deň volieb až do konca hlasovania bolo zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. marca 2016