Vojna v Pásme Gazy bude pravdepodobne trvať do konca roka, tvrdí izraelský poradca pre národnú bezpečnosť

526424_gazy 676x451.jpg

29.5.2024 (SITA.sk) – Vojna Izraela s militantným hnutím Hamas bude podľa izraelského poradcu pre národnú bezpečnosť Cachiho Hanegbiho pravdepodobne trvať do konca roka.

V rozhovore izraelskému verejnoprávnemu vysielateľovi Kan povedal, že očakávajú „ďalších sedem mesiacov bojov“ s cieľom zničiť vojenské a vládne kapacity Hamasu a menšej militantnej skupiny Palestínsky islamský džihád.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Tiež bránil operácie izraelskej armády v meste Rafah na hranici Pásma Gazy s Egyptom. Ako Hanegbi povedal, odvtedy, čo sa Hamas v roku 2007 chopil moci v Pásme Gazy, sa z pohraničia stalo „pašerácke kráľovstvo“.

Každá raketa, každé výbušné zariadenie, každý výstrel vystrelený na Izrael je spôsobený tým, že tá hranica bola narušená,“ vyhlásil.

Izrael podľa Hanegbiho kontroluje zhruba 75 percent nárazníkovej zóny medzi Egyptom a Pásmom Gazy, ktorá vznikla na základe mierovej dohody medzi Izraelom a Egyptom v roku 1979.

Egypt vyjadril vážne obavy z izraelskej ofenzívy v Rafahu a uviedol, že ohrozuje mierovú zmluvu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Rafah, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Vojna v Pásme Gazy bude pravdepodobne trvať do konca roka, tvrdí izraelský poradca pre národnú bezpečnosť © SITA Všetky práva vyhradené.

29. mája 2024