Vojaci sa cítia dotknutí, hovorí Matovič o povýšení Danka

Aktívni politici by nemali byť podľa OĽaNO povyšovaní, novelou zákona by o vyššiu hodnosť prišli.BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Vyššiu vojenskú hodnosť, ktorú minister obrany udelil aktívnym politikom, by im mali odobrať. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) predkladá do parlamentu návrh novely zákona o brannej povinnosti, na základe ktorého by boli politikom odobraté „nemorálne udelené“ vojenské hodnosti.

Vlna kritiky zo strany profesionálnych vojakov
Povýšenie predsedu Národnej rady SR Andreja Danka z hodnosti desiatnika na kapitána v zálohe spôsobila podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča vlnu kritiky aj zo strany profesionálnych vojakov, ktorí na povýšení pracujú roky.

„Právom sa vojaci cítia dotknutí,“ povedal v pondelok na tlačovej besede s tým, že aj aktívneho vojaka, ktorého priviezli na Slovensko v cínovej truhle z vojenskej misie, ocenili povýšením iba o jednu hodnosť, kým Danko postúpil v rebríčku naraz o osem hodností.

„Aby sme takému konaniu zabránili, predkladáme novelu zákona, ktorá politikom odoberie nemorálne udelené hodnosti,“ vysvetlil a dodal, že na základe tejto novely budú automaticky odobraté hodnosti akémukoľvek aktívnemu politikovi.

Odporúčame:

Danko: Na hodnosť kapitán som hrdý, zaslúžim si ju

Kapitán Andrej Danko si zmazal profil na Facebooku

SNS vysvetlila, prečo nefunguje Dankov profil na Facebooku

Žena dôstojníka to natrela Dankovi, tvrdé slová za kapitána

Vojakom napľuli do tváre, kritizuje Matovič hodnosť Danka

SaS: Povyšovanie vládnych politikov je tragikomická aféra

Paška a Jahnátek povýšení do hodnosti plukovníka
Poslanec Eduard Heger vysvetlil, že Danko bol povýšený podľa zákona o brannej povinnosti, ktorý umožňuje ministrovi povýšiť aj vojaka v zálohe. „My chceme priniesť jednoznačné určenie, ako majú byť vojaci v zálohe povýšení,“ dodal.

V zákone je podľa jeho slov špecifikované, že „vojenskou hodnosťou sa vyjadruje pripravenosť vojaka na výkon funkcie“. „To odráža jeho vzdelanie, schopnosti a skúsenosti,“ povedal s tým, že vojaci si rešpekt zaslúžia, lebo skúsenosti naozaj majú.

Povyšovanie je veľmi dôležitý proces. „Dôstojníci sú náš veliteľský zbor. Títo ľudia vedú a riadia naše ozbrojené sily, lebo tomu rozumejú a majú na to skúsenosti,“ povedal Heger. Podľa neho o vojakov v zálohe, na rozdiel od profesionálnych vojakov, akoby už nebol záujem, a preto prinášajú spomínanú novelu. „Budeme vychádzať z pravidiel, ktoré sú určené pre aktívnych vojakov. Dôležité je, aby vojak v zálohe nebol nijak preferovaný,“ uviedol. OĽaNO navrhuje, aby v zálohe boli povyšovaní iba o jeden stupeň v hierarchii hodností.

V 55 rokoch veku sú podľa Hegera vojaci vyraďovaní zo zálohy. Preto je podľa neho nezmysel aj to, že začiatkom minulého roka boli povýšení do hodnosti plukovníka Pavol Paška (Smer-SD) a Ľubomír Jahnátek (Smer-SD), ktorí majú viac ako 55 rokov.

Ako Matovič uzavrel, Danko demoralizoval armádu. „Danko ukázal, že si vôbec neváži statočných vojakov v armáde, ani ozbrojené sily SR a ani náš štát, Slovensko,“ povedal Matovič. Novelu, ktorá by mala odobrať „pofidérne udelené hodnosti“ aktívnym politikom, by mali poslanci prerokovať na marcovej schôdzi parlamentu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. januára 2017