Vláda rozhodne o Lajčákovej kandidatúre na post šéfa OSN

Slovenský minister zahraničných vecí by sa tak mal stať 11. oficiálnym kandidátom uchádzajúcim sa o tento post. BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák by sa mal v stredu stať oficiálnym kandidátom slovenskej vlády na post generálneho tajomníka Organizácie spojených národov (OSN). Materiál zatiaľ nie je oficiálne predložený na rokovanie vlády, ale podľa informácii agentúry SITA sa na rokovanie dostane. Po tom, čo vláda nomináciu Lajčáka odobrí, oficiálne ju zašleme do New Yorku.

Stane sa 11. oficiálnym kandidátom

Slovenský minister zahraničných vecí by sa tak mal stať 11. oficiálnym kandidátom uchádzajúcim sa o tento post. Lajčák sa v minulosti v súvislosti s možnou kandidatúrou vyjadril, že „pre profesionálneho diplomata je to výzva, je to príležitosť a pred príležitosťami sa neuteká“. Súčasnému šéfovi tejto medzinárodnej organizácie Pan Ki-munovi vyprší mandát koncom tohto roka, meno jeho nástupcu by malo byť známe v októbri. Generálneho tajomníka vyberá na päť rokov Valné zhromaždenie OSN na základe odporúčania Bezpečnostnej rady OSN.

Na dnešné rokovanie vlády sú zaradené aj dve novely zákonov z dielne rezortu školstva spolu s návrhom na ich prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Podľa návrhu novely zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme by sa platová tarifa pedagogických a odborných zamestnancov mala od 1. septembra zvýšiť o šesť percent. Na základe novely zákona majú rásť aj platové tarify vysokoškolských učiteľov.

Riešiť sa budú aj počty žiakov v triede

Z návrhu novely zákona o výchove a vzdelávaní vyplýva, že ustanovenie o najnižšom počte žiakov v triede základnej školy sa nebude vzťahovať na triedy základných škôl zriadených len s ročníkmi prvého stupňa. Povinné minimálne počty sa tak nebudú uplatňovať v základných školách s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny ani v základných školách s vyučovacím jazykom slovenským. Ako sa uvádza v dôvodovej správe, určovanie najnižšieho počtu žiakov v triedach na prvom stupni základných škôl by mohlo viesť k zníženiu dostupnosti primárneho vzdelania v okolí obce s menším počtom obyvateľov.

Kabinet rozhodne aj o návrhu zákona o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu, ktorý vypracoval Národný bezpečnostný úrad. Rezort dopravy predkladá novelu zákona o diaľničnej známke, ktorou sa upravujú správne delikty, znižujú sa pokuty a sa vypúšťa možnosť sankcionovať prevádzkovateľa vozidla opakovane za každý kalendárny deň.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. mája 2016