Video: Widemanovi poriadne spočítali krosček na rozhodcu

Obranca Dennis Wideman dostal druhý najvyšší trest v histórii NHL uvalený za napadnutie rozhodcu.NEW YORK 4. februára (WebNoviny.sk) – Obranca Calgary Flames Dennis Wideman si v hokejovej NHL nezahrá 20 zápasov. Dostal druhý najvyšší trest v histórii súťaže uvalený za napadnutie rozhodcu.

Tridsaťdvaročný Kanaďan počas druhej tretiny minulotýždňového zápasu s Nashvillom otrasený zo súboja mieril z vlastného obranného pásma na striedačku. Pri červenej poliacej čiare sa mu do cesty priplietol čiarový arbiter Don Henderson a namiesto toho, aby sa mu Wideman vyhol, nekompromisne ho poslal na ľad krosčekom.

Svoj zákrok ospravedlňoval tým, že mal bolesti a snažil sa čo najskôr dostať na lavičku. Oddelenie hokejových operácií NHL sa s jeho vysvetlením neuspokojilo, ešte pred víkendom pre Zápas hviezd v Nashville ho suspendovalo a pozvalo si ho na utorňajší pohovor aj za účasti zástupcu hráčskej asociácie NHLPA, ktorý vystúpil na jeho obhajobu.

Odporúčame:

Video: Wideman má za krosček na rozhodcu stopku v NHL

Priniesol si nové ruky. Pred 22 rokmi dal Bondra päť gólov

Výsledkom disciplinárneho konania je exemplárny trest. Widemanovi nepomohla ani správa lekárov, podľa ktorej pri súboji predchádzajúcom incidentu utrpel otras mozgu a mohol byť dezorientovaný. „Wideman nielenže vrazil do rozhodcu, ale pridal aj silný úder, ktorý sa už nedal považovať za nehodu,“ uvádza sa v rozhodnutí.

Prezident hokejových operácií Flames Brian Burke, ktorý v minulosti pôsobil v štruktúrach NHL ako výkonný viceprezident a tiež rozhodoval o trestoch pre hráčov, s verdiktom a dĺžkou dištancu nesúhlasí. „Trváme na tom, že Dennisova kolízia s rozhodcom bola neúmyselná, išlo o nehodu. Súhlasíme s trendom ochrany rozhodcov. Odvádzajú neoceniteľné a nedocenené služby. Sme za trestanie hráčov, ktorí sa s nimi dostanú do nedovoleného kontaktu. Tento prípad však nepovažujeme za prejav zámerného konania,“ povedal Burke.

„Myslím si, že za celú svoju kariéru, ktorá už nejaký ten čas trvá, som prejavoval rozhodcom náležitú úctu. Nikdy by som hlavného alebo čiarového úmyselne neudrel alebo niečo také,“ reagoval Wideman.

V minulosti dostal v NHL vyšší trest podľa pravidla 40 iba Gordie Dwyer z Tampy Bay, ktorý v roku 2000 napadol rozhodcu v prípravnom zápase a potom stál 23 stretnutí. Ten Widemanov začne plynúť stredajším zápasom s Carolinou a obrancovi preň strhnú z príjmu 564 516 amerických dolárov.

Prehľad najdlhších trestov pre hráčov v histórii zámorskej hokejovej NHL:

doživotný – Billy Coutu (Boston Bruins) v apríli 1927 napadol dvoch rozhodcov. Po necelých troch rokoch mu trest znížili, no Coutu sa už do NHL nevrátil.

41 zápasov – Raffi Torres (San Jose Sharks) za zákrok na Jakoba Silfverberga (Anaheim Ducks) z októbra 2015.

30 zápasov – Chris Simon (New York Islanders) za pristúpenie nohy Jarkka Ruutuho (Pittsburgh Penguins) z decembra 2007.

25 zápasov – Jesse Boulerice (Philadelphia Flyers) za krosček na Ryana Kesler (Vancouver Canucks) z októbra 2007.

25 zápasov – Chris Simon (New York Islanders) za úder hokejkou do tváre Ryana Hollwega (New York Rangers) z marca 2007.

23 zápasov – Marty McSorley (Boston Bruins) za fyzickú kolíziu s Donaldom Brashearom (Vancouver Canucks) z februára 2000. V novembri 2000 komisár NHL Gary Bettman trest predĺžil do 20. februára 2001, McSorley sa už do profiligy nevrátil.

23 zápasov – Gordie Dwyer (Tampa Bay Lightning) za verbálne a fyzické napadnutie rozhodcu v prípravnom zápase zo septembra 2000.

21 zápasov – Raffi Torres (Phoenix Coyotes) za fyzickú kolíziu s Mariánom Hossom (Chicago Blackhawks) z apríla 2012.

21 zápasov – Dale Hunter (Washington Capitals) za fyzickú kolíziu s Pierrom Turgeonom (New York Islanders) za mája 1993 za napadnutie po strelení gólu.

20 zápasov – Steve Downie (Philadelphia Flyers) za úder nohou do hlavy Deana McAmmonda (Ottawa Senators) v prípravnom súboji zo septembra 2007.

20 zápasov – Todd Bertuzzi (Vancouver Canucks) za úder Steva Moora (Colorado Avalanche) z marca 2004.

20 zápasov – Tom Lysiak (Chicago Blackhawks) za úmyselné podrazenie čiarového rozhodcu z októbra 1983

20 zápasov – Brad May (Phoenix Coyotes) za úder Steva Heinza (Columbus Blue Jackets) hokejkou do nosa z novembra 2000.

20 zápasov – Dennis Wideman (Calgary Flames) za krosček na rozhodcu z januára 2016.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. februára 2016