Video: Tropická búrka Earl zabila v Mexiku desiatky ľudí

Earl je piata tropická cyklóna, ktorá vznikla počas tohtoročnej hurikánovej sezóny v Atlantiku trvajúcej od začiatku júna do konca novembra.PUEBLA 8. augusta (WebNoviny.sk) – Najmenej 38 ľudí zahynulo na východe Mexika pri povodniach a zosuvoch pôdy, ktoré vyvolal prechod tropickej búrky Earl. Oznámili to v nedeľu miestne úrady.

Najhoršia situácia je podľa agentúry DPA v štáte Puebla, kde prišlo o život najmenej 28 ľudí vrátane 15 detí a mladistvých, z toho 25 v meste Huauchinango, ležiacom 140 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Mexika, a traja v obci Tloala. V týchto dvoch sídlach bolo vážne poškodených vyše 2000 bytov. Dva mosty cez rieku Necaxa sa zrútili. Zvyšné obete hlásili zo susedného štátu Veracruz.

Úrady varovali, že aj napriek ustávajúcim zrážkam hrozia ďalšie zosuvy pôdy a vzostup hladín riek. Earl zasiahol v noci na štvrtok ako hurikán prvej kategórie stredoamerický štát Belize. Postupne opäť zoslabol na tropickú búrku a neskôr až na tropickú tlakovú níž. Ešte predtým vyčíňal Earl v Karibiku, pričom na Haiti a v Dominikánskej republike pripravil o život najmenej deväť ľudí.

Earl je piata tropická cyklóna, ktorá vznikla počas tohtoročnej hurikánovej sezóny v Atlantiku trvajúcej od začiatku júna do konca novembra. Západ Mexika začala medzičasom ohrozovať tropická búrka Javier, ktorú sprevádza vietor s rýchlosťou 75 kilometrov za hodinu, v nárazoch dosahujúci až 95 kilometrov za hodinu. V štátoch Colima a Jalisco sa očakávajú výdatné dažde.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. augusta 2016