Andrej Sekera odohral najväčšiu poriadnu porciu minút pri víťazstve Edmontonu nad Calgary.PHILADELPHIA 17. januára (WebNoviny.sk) – Na víťazstve Bostonu nad Torontom 3:2 v sobotňajšom zápase NHL sa asistenciou podieľal aj slovenský obranca Zdeno Chára. Gól na priebežných 2:1 padol zaujímavo. Chárovu strelu švihom v 21. min jemne tečoval Patrice Bergeron. Puk sa odrazil od ramena brankára Jonathana Berniera do hornej žŕdky a odtiaľ sa dokotúľal za bránkovú čiaru. Zdalo sa, že mu tam ešte pomohol dobiedzajúci Brad Marchand. Z gólu sa sprvu tešili Chára, Bergeron aj Marchand, až spomalený záber ukázal Bergeronov teč. Skúsený center sa ako dvojgólový strelec tešil z honoru prvej hviezdy zápasu.

O víťazstve Bostonu v riadnom hracom čase predsa len rozhodol Marchand a pomohol mu k tomu nechtiac slovenský obranca v službách Toronta Martin Marinčin. Necelú minútu pred naplnením riadneho hracieho času za stavu 2:2 Marinčin vyhadzoval bekhendom puk z obrannej tretiny, ale nechtiac prihral Marchandovi, ktorý strelou bez prípravy prekonal Berniera. Do predĺženia vtedy zostávalo 47 sekúnd. Bol to Marchandov 16. gól sezóny, na ktorý čakal 12 zápasov.

„Cítim sa výborne, nebudem klamať. Hodnú chvíľu som čakal na gól. Hrali sme dobre a je dobré, že sme boli schopní zvíťaziť,“ uviedol Marchand podľa serveru NHL. „Poriadne sme sa napracovali na toto víťazstve, veľa šancí sme nevyužili, ale brankár súpera predviedol niektoré extrazákroky,“ skonštatoval Claude Julien z lavičky Bostonu. Zatiaľ čo 38-ročný kapitán Bostonu Chára je na „bodovej“ vlne a z ostatných piatich zápasov má 1 gól a 3 asistencie (celkovo 6+18), o 15 rokov mladší Martin Marinčin stále čaká na premiérový zápis do tabuľky produktivity v tejto sezóne. Odohral v nej už 30 zápasov.

V kanadskom súboji Edmonton doma zdolal Calgary 2:1 až po samostatných nájazdoch. Slovenský obranca Andrej Sekera odohral najväčšiu poriadnu porciu minút spomedzi všetkých aktérov (27:25) a bol na ľade pri vyrovnávajúcom góle Edmontonu – v 51. min ho dosiahol Mark Fayne. O triumfe domácich rozhodol v nájazdoch Teddy Purcell. Hosťujúci útočník Sam Bennett ešte v prvej tretine strelil šiesty gól v ostatných troch zápasoch, ale Flames to k víťazstvu nepomohlo.

Hráči Los Angeles s Mariánom Gáboríkom v zostave prehrali na domácom ľade s Ottawou 3:5, keď nezvládli záverečnú tretinu (1:4). Gáborík sa prezentoval iba dvoma strelami a jednou mínuskou. Brankár hostí Craig Anderson si pripísal 30 zákrokov pri dvestom víťazstve v kariére v zámorskej profilige. „Veľmi sme túžili po víťazstve a napokon našli cestu k nemu,“ povedal Anderson. Kings prehrali iba druhýkrát v riadnom hracom čase po vianočnej prestávke. Keď viedli po druhej tretine, vyhrali 17 z 19 zápasov v tejto sezóne. V sobotu však prišiel skrat. „V posledných troch-štyroch zápasoch sme nehrali na sto percent. Postrehol som nedbanlivý prístup. Mám pocit, že hráči sa vyhovárajú na únavu,“ uviedol tréner Los Angeles Darryl Sutter.

Hokejisti New York Rangers zvíťazili na ľade Philadelphie 3:2 po samostatných nájazdoch vďaka premenenému pokusu Nóra Matsa Zuccarella. Švédsky brankár Rangers Henrik Lundqvist mal 34 zákrokov a v nájazdoch si poradil s pokusmi Clauda Girouxa, Jakuba Voráčka aj mladého produktívneho obrancu Shayna Gostisbehereho. Lundqvist sa stal vôbec prvým gólmanom v histórii NHL, ktorý vo svojich úvodných 11 sezónach v NHL stále odchytal minimálne po 20 víťazných zápasov. Jedenásť súťažných ročníkov v sérii s minimom 20 víťazstiev majú na konte okrem neho už len Tony Esposito a Martin Brodeur. „Som hrdý na svoje čísla. Tvrdou prácou sa snažím neustále zlepšovať a pomáhať tímu k víťazstvám,“ cituje Lundqvista web NHL.

Prekvapujúci výsledok sa v sobotu zrodil v Buffale, kde domáci zdolali lídra celej NHL – hráčov Washingtonu 4:1. Pritom Buffalo malo pred vzájomným súbojom na predposlednej priečke na Východe 38 bodov a vedúci Washington s piatimi víťazstvami v sérii 69. Skvelý gólman Capitals Braden Holtby prehral prvýkrát v riadnom hracom čase po 23 zápasoch. Holtby bol predčasne vystriedaný, v 28. min ho po treťom góle Buffala (z 13 striel) nahradil Philipp Grubauer. „Chcel som niečo zmeniť, nepáčilo sa mi, čo som videl,“ vysvetlil tréner Washingtonu Barry Trotz. Brankár Buffala Chad Johnson nastúpil prvýkrát po troch zápasoch a stal sa s 33 zákrokmi prvou hviezdou. „Verím, že som sa nestratil. Chcem presvedčiť organizáciu aj trénera, že si zaslúžim viac zápasov. Všetko je o víťazstvách, potrebujem ich čo najviac,“ povedal Johnson. V tejto sezóne si 29-ročný rodák z kanadského Saskatoonu pripísal 11 víťazstiev z 27 duelov, v ktorých sa objavil.

Sumáre NHL – sobota:

Philadelphia – New York Rangers 2:3 po sam. nájazdoch (1:1, 0:1, 1:0 – 0:0, 0:1)
Góly: 4. B. Schenn (Couturier, Raffl), 51. Simmonds (Voráček, Giroux) – 37. J. T. Miller (McDonagh, Lundqvist), 45. Kreider (Rick Nash, Stepan), rozhodujúci nájazd Zuccarello

Arizona – New Jersey 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Góly: 4. Boucher (Stempniak, Zajac), 41. Palmieri (Blandisi, A. Larsson)

Los Angeles – Ottawa 3:5 (1:0, 1:1, 1:4)
Góly: 19. J. Carter (Toffoli, Muzzin), 28. Lecavalier (J. Carter, Ehrhoff), 44. Toffoli (Lucic, Kopitar) – 32. Chiasson (Lazar), 49. Ryan (Zibanejad, E. Karlsson), 49. Pageau, 54. Zibanejad (Ryan, Ceci), 60. Borowiecki (Pageau)
Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 12:12 min, 2 strely, 1 mínusový bod

Boston – Toronto 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Góly: 1. Bergeron (Krug, K. Miller), 21. Bergeron (CHÁRA, Trotman), 60. Marchand – 5. Komarov (Kadri, Phaneuf), 38. Matthias (Bozak)
Zdeno Chára (Boston) odohral 24:04 min, 1 asistencia, 3 strely, 2 trestné minúty – Martin Marinčin (Toronto) odohral 12:17 min

Buffalo – Washington 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Góly: 11. Varone (Ristolainen, Bogosian), 16. Schaller, 28. E. Kane (O´Reilly, Reinhart), 36. Franson (E. Kane, Bogosian) – 43. Johansson (Chimera)

Columbus – Colorado 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Góly: 1. Dubinsky (Murray, S. Jones), 59. J. Johnson (Goloubef, Saad) – 27. Wagner (Iginla, Bigras)

St. Louis – Montreal 4:3 po predĺžení (1:0, 1:2, 1:1 – 1:0)
Góly: 1. Fabbri (Lehterä, Tarasenko), 32. Stastny (Parayko, Berglund), 55. Rattie (Backes, Berglund), 63. Lehterä (Fabbri) – 24. P. K. Subban (Markov), 31. Pacioretty
(Beaulieu, Plekanec), 54. Plekanec (Pacioretty, Gallagher)

Nashville – Minnesota 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 2. Nystrom (S. Weber, Fisher), 47. Josi (Johansen, S. Weber), 59. F. Forsberg (Neal)

Edmonton – Calgary 2:1 po sam. nájazdoch (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0, 1:0)
Góly: 51. Fayne (Hall), rozhodujúci nájazd Purcell – 11. S. Bennett (Backlund. Frolík)
Andrej Sekera (Edmonton) odohral 27:25 min, 3 strely, 3 zblokované strely, 1 plusový bod

San Jose – Dallas 4:3 po predĺžení (0:1, 2:0, 1:2 – 1:0)