• Ekonomický denník
  • Video: Berlínski neonacisti si pripomínali Hessovu smrť, antifašisti ich nepustili k väznici

Video: Berlínski neonacisti si pripomínali Hessovu smrť, antifašisti ich nepustili k väznici

349859_neonacisti 640x420.jpg

BERLÍN 19. augusta (WebNoviny.sk) – Antifašistickí demonštranti v sobotu v Berlíne nedovolili účastníkom neonacistického pochodu prísť do jeho zamýšľaného cieľa – k väznici v berlínskej štvrti Spandau, v ktorej zomrel nacistický pohlavár Rudolf Hess.

Obe skupiny od seba oddeľovali policajti. Antifašisti mali aj početnú prevahu, ich počet médiá odhadujú na zhruba tisíc, zatiaľ čo neonacistov sa do berlínskych ulíc vybralo okolo päťsto.

Páskou im zakryli tetovania

Polícia účastníkov neonacistického pochodu vháňala do stanov, v ktorých kontrolovala, či nemajú zbrane alebo oblečenie či tetovanie priamo propagujúce nacizmus, ako napríklad hákové kríže. Mnohí z neonacistov vyšli zo stanov s rukami či nohami oblepenými čiernymi páskami, ktoré im zakrývali tetovania.

Neonacisti si pochodom pripomínali tridsiate výročie úmrtia jedného z najvyššie postavených nacistických pohlavárov Rudolfa Hessa, ktorý bol počas Norimberského procesu odsúdený na doživotie a zomrel vo väznici v Spandau 17. augusta 1987.

Odporúčame:
Video: Konzervatívci a liberáli sa v Bostone dostali do tesnej blízkosti, dochádza k potýčkam

Pochody na výročie úmrtia

Spojenci stanovili ako príčinu smrti samovraždu, ale sympatizanti nacistov dlhodobo tvrdia, že bol zabitý a každoročne organizujú na výročie jeho úmrtia pochody na jeho počesť.

V Nemecku sú zhromaždenia neonacistov povolené, nesmú však verejne prejavovať sympatie k nacizmu alebo vyzývať k nenávisti voči iným rasám či národom. Aj v takýchto prípadoch sa však nemecká polícia väčšinou snaží zasiahnuť len proti jednotlivcom, ktorí tieto pravidlá porušili a nezakazovať celé podujatie.

Viac k témam: antifašisti, Berlín, neonacisti, pochod, polícia
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Berlínski neonacisti si pripomínali Hessovu smrť, antifašisti ich nepustili k väznici © SITA Všetky práva vyhradené.

19. augusta 2017