Viaceré lyžiarske strediská fungujú len vďaka umelému snehu

Lyžiarske strediská hlásia dobré až veľmi dobré podmienky na lyžovanie, vianočné sviatky a zimné prázdniny však veľký počet lyžiarov nepriniesli.POPRAD 8. januára (WebNoviny.sk) – Viaceré lyžiarske strediská na Spiši a v oblasti Vysokých Tatier si počas tejto zimnej sezóny museli vypomôcť technickým snehom.

V lyžiarskom areáli Fakľovka v obci Litmanová v Pieninách sa lyžuje už od konca novembra, v iných strediskách sa lyžovačky začali v druhej polovici decembra. Väčšina z nich má na lyžovanie dobré až veľmi dobré podmienky. Vianočné sviatky a zimné prázdniny však z pohľadu počtu lyžiarov neboli všade úplne ideálne.

V Ždiari mali na Vianoce iba umelý sneh

Jedno z najstarších lyžiarskych stredísk na Slovensku Ždiar Strednica spustilo prevádzku 19. decembra. „V tomto čase je to u nás veľmi dobré. Máme nasnežených minimálne 40 centimetrov technického snehu,“ informoval agentúru SITA vedúci strediska Marián Bekeš.

V prevádzke je v súčasnosti päť vlekov a sedačková lanovka. „V tejto fáze sme celkom spokojní, napriek tomu, že to okolie vyzerá tak, ako vyzerá. Bolo by to krajšie, ak by bol aj prírodný sneh, aby aj scenéria bola kúsok iná a lahodila oku,“ skonštatoval Bekeš. Lyžiari by však podľa jeho slov žiadne problémy so snehom pocítiť nemali.

Celý profil strediska je zasnežený tak, ako to býva aj počas prírodného snehu. Vianoce však boli podľa Bekeša veľmi rozpačité. „Zrejme ľudia neveľmi verili tomu, že tu bude takáto lyžovačka a vo väčšom počte prišli až 28. decembra. Držalo sa to do 6. januára, vo štvrtok sme zaznamenali odliv, spôsobený zrejme aj tým, že sa ide do školy, končia sa prázdniny,“ opísal situáciu vedúci strediska.

Návštevnosť strediska na severnom úpätí Belianskych Tatier bola však po minulé roky vyššia. Rodiny s deťmi síce v uplynulých dňoch prichádzali na trojdňovú až štvordňovú lyžovačku, ale v stredisku nezaznamenali také týždňové pobyty ako kedysi. „Verím, že zima ešte príde. Som už dosť starý človek a nepamätám si, aby v Ždiari na Vianoce nebol sneh. Minulý rok to tak bolo po prvýkrát a tento rok sa to zopakovalo,“ uzavrel Bekeš.

Prírodný sneh potešil aj v Lopušnej doline

Štyri z piatich zjazdoviek má otvorené aj lyžiarsky areál Fakľovka v Litmanovej, v ktorom sa lyžuje od 28. novembra. „Podmienky sú vynikajúce. Máme minimálne 45 centimetrov umelého snehu. Keďže je sucho, veľmi dobre sa technicky zasnežuje, a tak máme aj veľmi dobrý povrch,“ uviedol pre SITA Ľubomír Cintula z lyžiarskeho areálu. Verí, že v nedeľu nasneží aj prírodný sneh. „Máme jemne bielo naokolo, nedá sa síce bežkovať, ale zjazdovky sú v poriadku,“ dodal.

V lyžiarskom stredisku Lopušná dolina, vzdialenom od mesta Svit tri kilometre a od Popradu jedenásť kilometrov, začali so zasnežovaním ešte 23. novembra, lyžuje sa tam od 19. decembra. V prevádzke sú tri vleky a pripravuje sa aj posledný, detský. „Máme nejakých 30 až 40 centimetrov snehu. Všetko je to technický sneh, prírodného napadlo možno jeden centimeter,“ opísal podmienky v stredisku jeho konateľ František Jurčo.

Ako aj v iných strediskách, aj tu by prírodný sneh potešil. Podľa Jurča sa však na návštevnosť počas vianočných sviatkov a prázdnin sťažovať nemôžu a sú celkom spokojní. Od začiatku roka je v stredisku aj večerné lyžovanie, a to každý deň až do soboty 9. januára vrátane v čase od 18:00 do 20:30. Potom bude večerné lyžovanie možné len v stredu, piatok a v sobotu v nezmenenom čase.

Nová adrenalínová atrakcia v Ski Centre Kubašok

V lyžiarskom stredisku Ski Centre Levoča lyžujú od 1. januára. Podľa technického vedúceho strediska Jozefa Jabrodského sú spustené dva veľké vleky a jeden detský.

„Výška snehu je približne 30 centimetrov, podmienky sú zatiaľ veľmi dobré,“ uviedol. Počas takzvaného zlatého týždňa však podľa jeho slov, čo sa týka počtu návštevníkov, v stredisku nezaznamenali žiaden „boom“. Stredisko v mestskej časti Levočská Dolina je vzdialené asi šesť kilometrov severne od mesta Levoča.

Vynikajúce podmienky hlási lyžiarsky areál Snowpark Lučivná v bezprostrednej blízkosti obce Lučivná (okres Poprad). Podľa riaditeľa strediska Miroslava Šukolu je v areáli 50 centimetrov umelého snehu. V ponuke je denne aj večerné lyžovanie od 17:30 do 20:30.

V stredisku Ski Centrum Kubašok v Spišskom Bystrom neďaleko Popradu sa lyžuje od 26. decembra. Ako informoval majiteľ strediska Vladimír Žemba, v súčasnosti majú 40 centimetrov technického snehu a veľmi dobré podmienky na lyžovanie. V sobotu 9. januára ponúknu v stredisku návštevníkom po prvýkrát aj novú adrenalínovú atrakciu, a to skok na lyžiach do nafukovacieho matraca. Večernú lyžovačku ponúka stredisko už len v piatok a sobotu, doteraz to bolo každý deň.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. januára 2016