Viaceré európske štáty oficiálne uznali Guaidóa za prechodného prezidenta Venezuely

401610_venezuela_political_crisis_93629 5db4cb8104ad490a9fa20da15f2a5373 e1549184920377 676x397.jpg

MADRID 4. februára (WebNoviny.sk) – Španielsko, Francúzsko, Švédsko, Veľká Británia a Rakúsko v pondelok oficiálne uznali venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa za prechodného prezidenta a vyzvali ho, aby vo Venezuele zorganizoval nové prezidentské voľby.

Španielske ultimátum

Španielsky premiér Pedro Sánchez novinárom povedal, že sa usilujú o „úplný návrat demokracie do Venezuely„, čo podľa neho zahŕňa dodržiavanie ľudských práv, nové voľby a koniec politického zatýkania.

Španielsko má silné historické, kultúrne a ekonomické väzby na Venezuelu a krok vlády v Madride preto pre prezidenta Nicolása Madura predstavuje tvrdú ranu.

Sánchez Madurovi pohrozil, že uzná Guaidóa za prezidenta, ak do nedele nevyhlási nové voľby. Podobné ultimátum mu predtým stanovili aj ďalšie európske štáty.

Ukončenie krízy

Francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian v pondelok v rozhlasovom vysielaní stanice France Inter Guaidóa vyzval, aby zvolal predčasné prezidentské voľby, ktoré zaručia, že sa „venezuelská kríza skončí mierumilovne„.

Šéfka švédskej diplomacie Margot Wallströmová sa pre švédsku stanicu SVT vyjadrila, že posledné voľby, v ktorých zvíťazil Maduro, nepovažuje za „slobodné a spravodlivé„.

Maduro výzvy odmieta

Minister zahraničných vecí Veľkej Británie Jeremy Hunt v novom tweete vyjadril nádej, že spoločný krok európskych krajín prispeje „k ukončeniu humanitárnej krízy“ vo Venezuele.

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz na rovnakej sociálnej sieti označil Guaidóa za „legitímneho prechodného prezidenta„, ktorý má ich „plnú podporu„.

Maduro zatiaľ tvrdohlavo odmieta výzvy európskych krajín na predčasné voľby. V nedeľu sa v rozhovore pre španielsku televíziu La Sexta vyjadril, že „neprijíma ultimáta od nikoho„.

Guaidó sa vyhlásil za venezuelskú hlavu štátu 23. januára, v čom ho obratom podporili Spojené štáty, Kanada i väčšina krajín Latinskej Ameriky.

Viac k témam: Francúzsko, Rakúsko, Španielsko, Švédsko, Veľká Británia, venezuelský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Viaceré európske štáty oficiálne uznali Guaidóa za prechodného prezidenta Venezuely © SITA Všetky práva vyhradené.

4. februára 2019