Veľká Británia chce naďalej prispievať do eurofondov

Londýn chce do roku 2020 poskytovať 4,5 mld. libier ročne do fondov Európskej únie, aj keby krajina dovtedy z únie vystúpila.LONDÝN 14. augusta (WebNoviny.sk) – Britská vláda sľúbila, že bude prispievať na projekty v oblasti poľnohospodárstva, infraštruktúry a vedy, ktoré sú podporované z fondov Európskej únie, až do roku 2020, hoci by krajina dovtedy vystúpila z EÚ.

Britský minister financií Philip Hammond chce zmierniť obavy medzi farmármi a vedcami v otázke, čo nahradí milióny, ktoré v súčasnosti dostávajú z EÚ. Niektorí vedci v Británii hovoria, že táto neistota už poškodzuje ich schopnosť začínať niekoľkoročné projekty.

VŠETKO O BREXITE

Minister Hammond v sobotu uviedol, že organizácie „chcú ubezpečenie o toku fondov, ktoré budú dostávať“ a vyhlásenie vlády pomôže poskytnúť „stabilitu a istotu“. Šéf britského rezortu financií konštatoval, že garancie príspevkov do eurofondov budú stáť daňových poplatníkov krajiny 4,5 mld. libier (GBP) ročne.

Britská vedecká organizácia Royal Society vyhlásenie vlády privítala, ale uviedla, že garancie by mali byť na dlhšie obdobie, aby sa poskytlo viac stability. Británia v júni odhlasovala svoj odchod z Európskej únie, ale predpokladá sa, že z EÚ vystúpi až o niekoľko rokov. Britská konzervatívna vláda uviedla, že formálne vyjednávania o odchode z únie trvajúce dva roky nezačne skôr ako na budúci rok.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. augusta 2016