Vďaka mobilnej aplikácii prežije viac pacientov s mozgovou príhodou a akútnym infarktom myokardu

394239_fc8a7218 676x451.jpg

BRATISLAVA 26. novembra (WebNoviny.sk) – Pacienti s mozgovou príhodou vďaka technológii v záchrankách dostávajú kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR.

Technológia STEMI, ktorú už rok využívajú všetky vozidlá záchrannej zdravotnej služby v SR, umožňuje prenos údajov priamo zo sanitky. Záchranár v teréne môže stav pacienta konzultovať s lekárom špecialistom v nemocnici. Za posledný štvrťrok sa prostredníctvom STEMI uskutočnilo takmer 8 tisíc takýchto konzultácií.

Zlepšili manažment pacienta

„Vďaka tejto aplikácii sme si zlepšili manažment pacienta s akútnym infarktom myokardu a s náhlou cievnou mozgovou príhodou. Sú to ochorenia, kde o tom, či zomriete, prežijete alebo v akom stave prežijete, rozhodujú sekundy a minúty,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Podľa Adama Antla zo Záchrannej zdravotnej služby Bratislava boli v minulosti veľké problémy v komunikácii medzi záchrankou a koncovou nemocnicou. Vďaka aplikácii, s ktorou prišlo MZ, sa to podľa neho v značnej miere odstránilo. Vedia, ktorá nemocnica je najbližšia a vie poskytnúť adekvátnu zdravotnú koncovú starostlivosť.

MZ SR vytvorilo zoznam 43 pracovísk, ktoré dokážu v nepretržitom režime pacientom s cievnou mozgovou príhodou poskytnúť intravenóznu trombolýzu (rozpustiť trombus), vykonať CT mozgu a mozgových ciev a deväť špecializovaných pracovísk, kde pacienti dostanú mechanickú trombektómiu alebo trombosukciu v nepretržitom režime.

Liečbu dostanú skôr

Podľa prezidentky Slovenskej neurologickej spoločnosti Zuzany Gdovinovej od roku 2016 do roku 2017 sa zvýšil počet trombolyzovaných pacientov z 15 na 21 %, pričom odporúčanie Európskej organizácie pre liečbu cievnych mozgových príhod a plán do roku 2030 je 15 %.

Kým v roku 2017 bol priemerný čas do podania trombolýzy 53 minút, za prvý polrok roku 2018 sa skrátil tento čas v polovici nemocníc až na 30 minút. Pacient s cievnou mozgovou príhodou tak dostane vďaka lepšiemu manažmentu liečbu skôr.

Podľa Gdovinovej je cieľom, aby pacient cievnu mozgovú príhodu nielen prežil, ale aby potom nebol hendikepovaný. „To sa dá dosiahnuť len vtedy, keď je to zavčasu,“ uviedla Gdovinová.

Viac k témam: Andrea Kalavská, minister zdravotníctva, Ministerstvo zdravotníctva SR, technológia STEMI, zdravotníctvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Vďaka mobilnej aplikácii prežije viac pacientov s mozgovou príhodou a akútnym infarktom myokardu © SITA Všetky práva vyhradené.

26. novembra 2018