Väčšina Slovákov má základnú znalosť finančných produktov

Problémy so splácaním svojich záväzkov má na Slovensku podľa prieskumu okolo 36 % ľudí.BRATISLAVA 22. januára (WebNoviny.sk) – Svoju znalosť finančných produktov hodnotí ako základnú 57 % Slovákov. Ako ďalej vyplynulo z prieskumu spoločnosti Millward Brown pre firmu Kruk, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, štyri percentá opýtaných Slovákov sa v ponukách bánk a ďalších finančných inštitúcií nevyznajú a potrebujú pomoc s vysvetlením ich podmienok. Viac ako tretina Slovákov sa potom plne spolieha na svoje znalosti v oblasti bežných a sporiacich účtov, poistiek, pôžičiek, či investícií.

Problémy so splácaním svojich záväzkov má na Slovensku podľa prieskumu okolo 36 % ľudí. Najčastejšie ide o omeškanie so splátkami rádovo o niekoľko dní. Výnimkou nie sú ale ani nezaplatené účty, ktoré sú po splatnosti niekoľko mesiacov či rokov. Do tejto kategórie spadajú zhruba 4 % respondentov. Zatiaľ čo muži sú najčastejšie v omeškaní so splátkami úverov a bankových pôžičiek, ženy majú problémy i s platením účtov za mobilné telefóny a so splátkami pôžičiek od rodiny a priateľov.

Každý štvrtý Slovák by v prípade platobnej neschopnosti použil predovšetkým svoje úspory. Každý piaty Slovák by informoval svojho veriteľa o svojej finančnej situácii a snažil by sa dohodnúť úpravu výšky splátok podľa svojich súčasných možností. Devätnásť percent respondentov by vyhľadalo pomoc u rodiny alebo priateľov. Na úspory sa spoliehajú predovšetkým muži, ženy vidia riešenie i v znížení svojich výdavkov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. januára 2017