Väčšina Nemcov sa na rok 2016 pozerá s obavami

V minulom roku malo pritom rovnaký pocit len 31 percent a predvlani len 28 percent opýtaných.HAMBURG 26. decembra (WebNoviny.sk) – Väčšina Nemcov očakáva nadchádzajúci rok 2016 skôr s obavami ako s nádejou. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky zverejnil nemecký inštitút GfK, uviedla agentúra DPA.

Až 55 percent respondentov prieskumu, ktorých sa pýtali na ich pocity ohľadne nasledujúceho roka, cítilo veľkú neistotu. V minulom roku malo rovnaký pocit 31 percent a predvlani len 28 percent opýtaných.

VIAC O TERORISTICKÝCH ÚTOKOCH V PARÍŽI

Výsledky podľa Profesora Ulricha Reinhardta zo spoločnosti British American Tobacco (BAT) v Hamburgu, ktorá si prieskum objednala, naznačujú návrat takzvaného fenoménu „nemeckej úzkosti“. Za možné príčiny obáv Nemcov označil Reinhardt nedávne parížske útoky z 13. novembra a tiež utečeneckú krízu v Európe. Samotných respondentov sa však na dôvod ich úzkosti v prieskume nepýtali.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Reinhardt dodal, že „nemecká úzkosť“ nie je ničím novým a Nemci podľa neho majú vrodený sklon myslieť si, že budúcnosť bude horšia než prítomnosť. GfK prieskum realizoval od 6. do 20. novembra prostredníctvom osobných rozhovorov. Zapojilo sa doň 2000 Nemcov vo veku 14 a viac rokov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. decembra 2015