V Turecku od zmarenia puču oficiálne zatkli už 16-tisíc osôb

Prešetrovaných po zmarenom puči je aj ďalších 7668 ľudí, ktorí však momentálne medzi zadržiavanými nefigurujú.ANKARA 9. augusta (WebNoviny.sk) – Turecké orgány v súvislosti s potlačeným pokusom o štátny prevrat z 15. júla zatkli a vzali do väzby 16.000 ľudí, zatiaľ čo ďalších 6000 zadržaných osôb doposiaľ preverujú. V rozhovore pre tureckú štátnu tlačovú agentúru Anatólia to oznámil v utorok turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

Minister dodal, že prešetrovaných po zmarenom puči je aj ďalších 7668 ľudí, ktorí však momentálne medzi zadržiavanými nefigurujú, napísala agentúra Reuters. Bozdag zároveň vyhlásil, že ak sa Spojené štáty rozhodnú nevydať Ankare moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorého turecká vláda označuje za strojcu neúspešného puču, Washington svoje spojenectvo s Tureckom obetuje na úkor tohto „teroristu“.

Obrazom: Pokus o štátny prevrat v Turecku

Dodal tiež, že protiamerické nálady momentálne dosahujú v Turecku práve vďaka tejto otázke maximum. Washington Ankare odkázal, že na začatie riadneho procesu vydania duchovného je potrebné, aby turecká strana predložila jasné dôkazy o údajných previneniach Gülena. Duchovný žije v dobrovoľnom exile v americkom štáte Pennsylvánia a svoju účasť na potlačenom pokuse o prevrat odmieta.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. augusta 2016