V Trnave otvorili prvé špecializované denné zariadenie pre deti s autizmom

401897_autizmus 676x451.jpg

TRNAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Špecializované zariadenie pre deti od troch do sedem rokov s poruchou autistického spektra a ďalšími vývinovými poruchami otvorili v Trnave.

Deťom bude poskytovať služby ambulantnou formou, jeho kapacita je desať detí. Bude fungovať denne ako materská škola pre deti s vývinovými poruchami. Pre túto vekovú kategóriu je to prvé zariadenie tohto druhu v Trnavskom kraji.

Počet detí s autizmom stúpa

Počet takýchto detí s autizmom u nás stúpa, preto bolo potrebné zriadiť takúto službu. Trnavský samosprávny kraj si robil prieskum, ako stúpa počet detí s autizmom, a to rozhodlo. Deťom budeme pomáhať pri príprave na vstup do školského prostredia,“ povedala riaditeľka zariadenia Andrea Horníčková.

Zariadenie bude okrem ambulantnej starostlivosti v priestoroch v širšom centre Trnavy poskytovať aj služby včasnej intervencie v rodinách, kde je dieťa so zdravotným postihnutím.

Nácvik správania a komunikácie

Špecializované zariadenie vzniklo v objekte bývalého Krízového strediska, jeho zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, ktorý bude zabezpečovať aj jeho financovanie. O deti sa ambulantnou aj terénnou formou bude starať približne dvadsať zamestnancov.

O vzniku zariadenia sme rozhodli ešte v septembri minulého roka na základe odporúčaní odborníkov a požiadaviek rodičov. Bohužiaľ, zistili sme, že bude mať dostatok klientov,“ skonštatoval pri otvorení podpredseda Trnavského samosprávneho kraja József Berényi.

Špecializované zariadenie poskytne deťom nácvik sociálneho správania a komunikácie, pomôže im v zlepšovaní sebaobsluhy, nácviku pre rôzne životné situácie, aby sa mohli začleniť do bežného života rodiny. Podporovať bude aj rodičov, aby dokázali zvládať záťažové situácie, ktoré ich s autistickými deťmi čakajú.

Viac k témam: autizmus, deti
Zdroj: Webnoviny.sk – V Trnave otvorili prvé špecializované denné zariadenie pre deti s autizmom © SITA Všetky práva vyhradené.

5. februára 2019