V sýrskych väzniciach počas vojny zahynulo už 60 000 ľudí

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva apelovalo na svetovú organizáciu, aby vyvinula na Damask tlak na prepustenie viac než 200 000 väzňov, ktorých sýrsky režim podľa centra naďalej zadržiava.BEJRÚT 21. mája (WebNoviny.sk) – Najmenej 60 000 ľudí zahynulo v sýrskych väzniciach v dôsledku mučenia alebo zlého zaobchádzania, odkedy sa v krajine pred piatimi rokmi začalo povstanie proti režimu prezidenta Bašára Asada. S odvolaním sa na zdroje zo sýrskych bezpečnostných zložiek o tom v sobotu informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Proopozičná skupina sídliaca v Británii, ktorá monitoruje konflikt v Sýrii za pomoci siete aktivistov v krajine, uviedla, že počet 60 000 mŕtvych pochádza od spoľahlivých zdrojov, najmä zo spravodajskej služby vzdušných síl a služieb štátnej bezpečnosti, ako aj neslávne známej väznice Sadnájá pri Damasku.

Obete zahynuli priamo následkom mučenia alebo pre nedostatok potravín a liekov vo väzenských zariadeniach, uviedlo SOHR. Samotné centrum podľa správy pomocou vlastných zdrojov zdokumentovalo smrť 14.456 väzňov, z nich 110 neplnoletých do veku 18 rokov, napísala agentúra DPA.

Sýrska opozícia presadzuje prepustenie väzňov ako humanitárne opatrenie, ktoré by pomohlo obnoviť mierové rozhovory v Ženeve. Vyšetrovatelia OSN pre oblasť ľudských práv vo februári obvinili sýrsku vládu z vyhladzovacej politiky vo väzniciach.

SOHR apelovalo na svetovú organizáciu, aby vyvinula na Damask tlak na prepustenie viac než 200.000 väzňov, ktorých sýrsky režim podľa centra naďalej zadržiava.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. mája 2016