V slovenskej justícii by mohol pribudnúť nový inštitút takzvaného lietajúceho sudcu

358411_sud 2 676x473.jpg

BRATISLAVA 18. júla (WebNoviny.sk) – V slovenskej justícii by mohol pribudnúť nový inštitút takzvaného lietajúceho sudcu, ktorý by využívali jednotlivé súdy dočasným spôsobom na záskok.

Stanovené lehoty

Uviedla to dnes na brífingu štátna tajomníčka na Ministerstve spravodlivosti SR Mária Kolíková. Tá sa domnieva, že by takýto nový inštitút mohol zaplátať nedostatočne obsadené miesta na súdoch po celom Slovensku. Lietajúci sudcovia by zaskakovali v prípade materskej či rodičovskej dovolenky, alebo dlhodobej práceneschopnosti. Tento inštitút využívajú aj v zahraničí.

Odporúčame:
Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Rusko porušilo práva skupiny Pussy Riot

“Chceme zriadiť tento inštitút a nájsť vhodný právny podklad, aby sme k nemu vedeli predstaviť príslušnú legislatívu,” povedala Kolíková. “Tento inštitút by plnil úlohu záskoku v prípade, že nám na niektorom zo súdov vypadne na dlhší čas človek a potrebujeme ho nahradiť na vopred stanovenú lehotu,” priblížila rozsah opatrenia Kolíková.

Dočasné záskoky

Práve sudcovia volali po navýšení ich stáleho počtu z dôvodu nedostatočného personálneho obsadenia. Audit justície, ktorý vykonala medzinárodná organizácia CEPEJ (The European Commission for Efficiency of Justice – Európska komisia pre efektívnu justíciu) však tento nedostatok priamo nepotvrdil. Správa uvádza, že hlavný problém slovenského súdnictva nie je v nedostatočnom personálnom obsadení, ale v iných faktoroch.

Odporúčame:
Finančná správa upozorňuje na nelegálny hazard na internete, ľudia riskujú stratu peňazí

“Správa z organizácie CEPEJ nekonštatuje priamo, že je nevyhnutné navyšovať súčasne nastavené počty sudcov. Pre dočasné záskoky chceme zriadiť práve inštitút tzv. lietajúcich sudcov, ktorí by dokázali v prípade potreby zastupovať svojich kolegov,” uzavrela Kolíková.

Obdobnú formu záskokov na súdoch využíva napríklad susedné Rakúsko či Holandsko.

Viac k témam: Ministerstvo spravodlivosti SR, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – V slovenskej justícii by mohol pribudnúť nový inštitút takzvaného lietajúceho sudcu © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2018