V Rusku protestovali tisíce ľudí proti vyvážaniu odpadu z Moskvy do chudobnejších častí krajiny

401760_rusko 676x425.jpg

MOSKVA 4. februára (WebNoviny.sk) – V početných mestách naprieč Ruskom protestovali obyvatelia proti novým plánom v rámci odpadového hospodárstva, na základe ktorých by Moskva posielala svoj odpad do chudobnejších, často nedotknutých severných oblastí.

21 stupňov pod nulou

Protesty sa konali v nedeľu od severozápadu Ruska až po Sibír, pričom sa na nich zúčastnili desiatky až stovky ľudí. Najväčšie demonštrácie sa konali v Archangeľskej oblasti pri Bielom mori.

Nechceme moskovský odpad„, písalo sa na niektorých transparentoch viac než tisícky účastníkov v meste Archangeľsk. Ľudia šli v meste protestovať napriek tomu, že tam ortuť teplomera klesla na 21 stupňov pod nulu.

Vyvážanie odpadu

Moskva sa nedávno rozhodla, že bude časť svojho odpadu vyvážať do odľahlých nedotknutých severozápadných oblastí, pričom to predstavila ako investičný projekt, ktorý má ekonomicky pozdvihnúť dotknuté regióny.

Ochrancovia životného prostredia a dokonca aj niektorí predstavitelia mesta však označili nápad za „nemorálny“ a vyzvali úrady, aby namiesto toho investovali do separovania a recyklovania odpadu.

Viac k témam: likvidácia odpadu, Moskva, odpad, protesty
Zdroj: Webnoviny.sk – V Rusku protestovali tisíce ľudí proti vyvážaniu odpadu z Moskvy do chudobnejších častí krajiny © SITA Všetky práva vyhradené.

4. februára 2019