V roku 2015 zomreli B. B. King či Christopher Lee

Medzi známe osobnosti, pre ktoré bol uplynulý rok tým posledným, patria aj Ernst Fuchs, Pierre Brice, Jackie Collins, Terry Pratchett, Scott Weiland alebo Lemmy Kilmister.
BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – V roku 2015 svet opustilo viacero známych osobností z oblasti hudby, filmu či umenia. Patria k nim napríklad Leonard Nimoy, Terry Pratchett, B. B. King, Lemmy Kilmister, Christopher Lee alebo Ernst Fuchs.

Milovníci seriálu a filmov Star Trek sa 27. februára naposledy rozlúčili s predstaviteľom pána Spocka, americkým hercom Leonardom Nimoyom, ktorý zomrel vo veku 83 rokov. Narodil sa 26. marca 1931 v Bostone. Vo filme debutoval ako 20-ročný v snímke Queen for a Day (1951). Nasledovalo akčné sci-fi Zombies of the Stratosphere (1952), kde stvárnil marťana Naraba, čo predznamenalo jeho hereckú budúcnosť. V rokoch 1953 – 1955 slúžil v armáde, neskôr hosťoval vo viacerých seriáloch. V roku 1964 si zahral v pilotnom filme seriálu Star Trek, televízia NBC ho však odmietla, pretože vraj „vyžadoval priveľa premýšľania“. Napokon vznikol ďalší pilot a Leonard Nimoy v úlohe pána Spocka sa stal jediným protagonistom, ktorý si zahral aj v druhom pokuse. Po schválení výroby si Nimoy úlohu prvého dôstojníka z planéty Vulkán zopakoval, čo mu tri roky po sebe vynieslo nominácie na Primetime Emmy. Hoci mal seriál nízku sledovanosť a televízia NBC zastavila výrobu po troch sezónach, zo Star Treku sa v 70. rokoch stal fenomén, ktorý viedol k nakrúteniu série filmov (1979 – 1991). V nich si zahrali pôvodní protagonisti, pričom Nimoy sa okrem účinkovania podieľal na réžii dvoch, Star Trek III: Hľadanie Spocka (1984) a Star Trek IV: Cesta domov (1986). Postava Spocka k nemu tak „prischla“ natrvalo, naposledy sa v tejto úlohe ukázal v snímke Star Trek: Do temnoty z roku 2013. Medzi jeho ďalšie herecké počiny patria napríklad stvárnenie Parisa v seriáli Mission: Impossible (1966 – 1973) či Williama Bella v seriáli Hranice nemožného, známeho aj pod názvom Fringe (2008 – 2013). Režíroval aj úspešnú komédiu Traja muži a nemluvňa (1987). Je tiež autorom siedmich zbierok básní, dvojzväzkovej autobiografie, vydal päť hudobných albumov a zaujímal sa aj o fotografovanie.

Dvanásteho marca vo veku 66 rokov zomrel anglický spisovateľ Terry Pratchett. Rodák z Beaconsfieldu prehral boj s Alzheimerovou chorobou, ktorú mu diagnostikovali v roku 2007. Autor knižnej série Úžasná Plochozem skonal doma obklopený rodinou. Sir Terence David John „Terry“ Pratchett sa narodil 28. apríla 1948. Jeho prvá kniha s názvom Koberčania sa dostala na trh v roku 1971. V rámci série Úžasná Plochozem vyšli v slovenčine tituly ako napríklad Farba mágie (1983), Ľahká fantastika (1986), Čarovné práva (1987), Pyramídy (1989), Erik (1990), Pohyblivé obrázky (1990) a ďalšie. Známa je aj trilógia o Johnnym Maxwellovi – Iba ty môžeš zachrániť ľudstvo (1992), Johnny a mŕtvi (1993) a Johnny a bomba (1996). Za prínos literatúre si vyslúžil Rad britského impéria OBE a na konte má napríklad aj World Fantasy Award za celoživotný prínos.

Hudobný svet zasiahla 14. mája správa o úmrtí legendárneho amerického gitaristu a speváka B. B. Kinga. Interpret, ktorý bojoval dlhé roky s cukrovkou, skonal v spánku doma v Las Vegas. Dožil sa 89 rokov. Bluesman sa narodil 16. septembra 1925 v štáte Mississippi ako Riley B. King. Na hudobnej scéne sa začal pohybovať koncom 40. rokov. Počas kariéry uviedol na trh viac ako 40 štúdioviek a tiež množstvo koncertných záznamov či kompilácií. Medzi jeho známe skladby patria napríklad Lucille, Sweet Little Angel, 3 O’Clock Blues, Rock Me Baby, Every Day I Have The Blues, Woke Up This Morning, The Thrill Is Gone alebo Please Love Me. Na konte má množstvo významných ocenení. V roku 1987 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy a udelili mu tiež cenu Grammy za celoživotný prínos. Magazín Rolling Stone ho v roku 2011 zaradil na šieste miesto v rebríčku 100 najlepších gitaristov všetkých čias.

Anglický herec a spevák Christopher Lee skonal 7. júna vo veku 93 rokov v Chelsea and Westminster Hospital, kde sa liečil pre problémy s dýchaním a srdcom. Herec, celým menom Christopher Frank Carandini Lee, sa narodil 27. mája 1922 v Londýne. Bol známy napríklad ako Dracula z rovnomennej série filmov z rokov 1958 až 1976, Francisco Scaramanga z bondovky Muž so zlatou zbraňou (1974), Rochefort z filmov Traja mušketieri z rokov 1973, 1974 a 1989, gróf Dooku z dvoch filmov z prequelovej trilógie Star Wars z rokov 2002 a 2005 či čarodejník Saruman z filmovej trilógie Pán prsteňov z rokov 2001, 2002 a 2003. Túto rolu si zopakoval aj v dvoch častiach trilógie Hobit z rokov 2012 a 2014. Okrem toho sa ukázal v snímkach ako Ospalá diera (1999), Purpurové rieky 2 (2004), Charlie a továreň na čokoládu (2005), Zlatý kompas (2007), Hugo a jeho veľký objav (2011), Hon na čarodejnice (2011) alebo Temné tiene (2012). V roku 2009 mu udelili rytiersky titul, o dva roky neskôr zas získal BAFTA Fellowship. Okrem herectva sa venoval aj hudbe – vydal niekoľko heavymetalových albumov a v roku 2010 sa stal držiteľom ceny Spirit of Metal.

Ernst Fuchs, rakúsky maliar, sochár, architekt, skladateľ, spevák a básnik, naposledy vydýchol 9. novembra. Jeden zo zakladateľov umeleckej skupiny Viedenská škola fantastického realizmu sa narodil 13. februára 1930 vo Viedni ako syn židovského obchodníka so starožitnosťami a katolíckej krajčírky, ktorá ho počas druhej svetovej vojny nechala pokrstiť, aby zabránila jeho poslaniu do koncentračného tábora. Už ako 15-ročný začal študovať na viedenskej Akadémii výtvarného umenia, kde boli jeho spolužiakmi Anton Lehmden, Arik Brauer, Wolfgang Hutter a Rudolf Hausner, s ktorými v roku 1946 založil spomínanú Viedenskú školu fantastického realizmu. Jeho tvorbu inšpiroval aj rakúsky symbolista Gustav Klimt. V rokoch 1950 až 1961 žil Fuchs prevažne v Paríži, no taktiež často cestoval do Talianska, Španielska, Anglicka či USA, kde sa zoznámil s umelcami ako Salvador Dalí, Giorgio de Chirico či Jean Cocteau. V roku 1957 navštívil Opátstvo Dormitio v Jeruzaleme a následne vytvoril svoje najznámejšie dielo s názvom Posledná večera. Po návrate do Viedne napísal niekoľko kníh o výtvarnom umení a taktiež pôsobil ako scénograf v opere.

Štyri dni pred koncom roka zomrel anglický hudobník Lemmy Kilmister, známy z heavymetalovej kapely Motörhead. Spevák, ktorý žil v Los Angeles, skonal doma v kruhu rodiny v dôsledku rakoviny. Ian Fraser „Lemmy“ Kilmister sa narodil 24. decembra 1945 v anglickom meste Stoke-on-Trent. V roku 1972 sa pridal ku skupine Hawkwind, z ktorej ho v roku 1975 vyhodili. S gitaristom Larrym Wallisom a bubeníkom Lucasom Foxom následne založili novú kapelu Bastard. Tento názov neskôr Lemmy zmenil na Motörhead – podľa poslednej piesne, ktorú napísal pre Hawkwind. Skupina má na konte 22 štúdioviek, z ktorých posledná Bad Magic vyšla v auguste 2015. Medzi ich najznámejšie skladby patria Motorhead, Ace Of Spades, Overkill, Bomber či Iron Fist. Motörhead sa umiestnili na 26. priečke v rebríčku 100 najlepších hardrockových interpretov histórie podľa televízie VH1.

V roku 2015 naposledy vydýchli aj:
americká herečka a komička Donna Douglas
austrálsky herec Rod Taylor
americký filmový producent Samuel Goldwyn Jr.
taliansky režisér a scenárista Francesco Rosi
americký herec a spisovateľ George Dickerson
talianska herečka a modelka Anita Ekberg, ktorá sa preslávila predovšetkým vďaka snímke Sladký život (1960) režiséra Federica Felliniho
ruská operná speváčka Jelena Obrazcovová
britský herec a majster bojových umení Darren Shahlavi
americký hudobný producent a skladateľ Kim Fowley, známy najmä vďaka spolupráci s kapelou The Runaways
egyptská herečka a producentka Faten Hamama
americký bubeník Dallas Taylor
grécky spevák Demis Roussos, ktorý má na konte hity ako Forever And Ever či Goodbye My Love, Goodbye
austrálska spisovateľka Colleen McCullough, autorka románu Vtáky v tŕní (1977)
britský hudobník Danny McCulloch, ktorý pôsobil napríklad ako basgitarista kapely Eric Burdon and the Animals
americký básnik, skladateľ a spevák Rod McKuen
anglická herečka Geraldine McEwan
americký spevák Don Covay
americký scenárista Stewart Stern
juhoafrický spisovateľ André Brink
japonský priemyselný dizajnér Kenji Ekuan, navrhol napríklad známu fľaštičku s červeným vrchnákom na sójovú omáčku
francúzsky herec, režisér a spisovateľ Roger Hanin, predstaviteľ komisára Navarra z eponymného kriminálneho seriálu z rokov 1989 až 2006
waleský spevák Steve Strange, pôsobil v skupine Visage
americký gitarista Sam Andrew, spoluzakladateľ formácie Big Brother and the Holding Company, ktorá spolupracovala s Janis Joplin
francúzsky herec Louis Jourdan, známy napríklad z muzikálu Gigi (1958) či bondovky Chobotnička (1983)
americká speváčka Lesley Gore
americký herec Ben Woolf
americký spisovateľ Thomas J. Stanley
americký televízny a filmový producent a scenárista Harve Bennett, ktorý sa podieľal na viacerých filmoch Star Trek
americký dokumentarista Albert Maysles
spolutvorca seriálu Simpsonovci (1989), režisér, producent a filantrop Sam Simon
bývalý basgitarista americkej skupiny Toto Mike Porcaro
britský hudobník Andy Fraser, ktorý sa preslávil ako jeden zo zakladajúcich členov a zároveň basgitarista kapely Free
bubeník americkej kapely Twisted Sister A.J. Pero
švédsky básnik Tomas Tranströmer, ktorý získal v roku 2011 Nobelovu cenu za literatúru
anglický gitarista, skladateľ a jeden zo zakladajúcich členov folkovej skupiny Pentangle John Renbourn
americký divadelný a filmový herec a režisér Gene Saks
prvá manželka zosnulého britského hudobníka Johna Lennona Cynthia Lennon
pôvodný bubeník americkej kapely Lynyrd Skynyrd Bob Burns
americký herec Geoffrey Lewis
americký herec Richard Dysart, známy zo seriálu Právo v Los Angeles (1986 – 1994)
nemecký prozaik, básnik, dramatik a výtvarník Günter Grass, ktorý v roku 1999 získal Nobelovu cenu za literatúru
americký r’n’b a soulový spevák Percy Sledge, ktorého najväčším hitom bola skladba When a Man Loves a Woman
bahamský r’n’b spevák Johnny Kemp
americký hudobný skladateľ Sid Tepper
austrálsky kameraman Andrew Lesnie, v roku 2002 získal Oscara za prácu na snímke Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa (2001)
bývalý spevák americkej kapely The Kingsmen Jack Ely
americký soulový a r’n’b spevák Ben E. King, ktorého najväčším hitom bola skladba Stand By Me
basgitarista, aranžér a producent Rutger Gunnarsson, ktorý spolupracoval s legendárnou skupinou Abba
americká herečka Grace Lee Whitney
americký konštruktér Oscar Holderer, rodák z Nemecka pracoval na konštrukcii nosnej rakety Saturn V, ktorá vyniesla do vesmíru loď Apollo 11
britský spevák jamajského pôvodu Errol Brown, frontman kapely Hot Chocolate
americký basgitarista Louis Johnson, známy napríklad z dua The Brothers Johnson, nahral tiež legendárnu basovú linku v hite Billie Jean zosnulého Michaela Jacksona
americká herečka a komička Anne Meara
americká herečka Mary Ellen Trainor, známa ako psychiatrička z akčnej série Smrtonosná zbraň z rokov 1987, 1989, 1992 a 1998
britská kostýmová dizajnérka Julie Harris
americká herečka Betsy Palmer, známa najmä ako Pamela Voorhees z kultového hororu Piatok trinásteho (1980) a jeho pokračovania Piatok trinásteho 2 (1981)
anglický herec, scenárista a producent Richard Johnson, známy napríklad z hororu Strašenie (1963)
americký producent Robert Chartoff, podieľal sa na slávnej filmovej sérii Rocky z rokov 1976, 1979, 1982, 1985, 1990 a 2006
francúzsky herec Pierre Brice, predstaviteľ legendárneho apačského náčelníka Vinnetoua zo snímok ako Poklad na Striebornom jazere (1962), Vinnetou (1963), Vinnetou II – Červený gentleman (1964) či Vinnetou III. – Posledný výstrel (1965)
britský herec Ron Moody, známy najmä vďaka účinkovaniu v snímke Oliver! (1968)
americký džezový saxofonista Ornette Coleman
britský herec Patrick Macnee
americký televízny producent, scenárista a režisér Chris Thompson
basgitarista a jeden zo zakladajúcich členov kapely Yes Chris Squire
taliansky režisér Sergio Sollima, tvorca televízneho seriálu Sandokan (1976)
herečka Diana Douglas, rodáčka z Bermúd bola matkou herca Michaela Douglasa a bývalou manželkou Kirka Douglasa
americká herečka Amanda Peterson, známa najmä ako Cindy Mancini z romantickej komédie Lásku si nekúpiš (1987)
francúzsky módny návrhár Christian Audigier, ktorý spopularizoval značky Ed Hardy či Von Dutch
egyptský herec Omar Sharif
waleský herec Roger Rees
programátor a prezident japonskej spoločnosti Nintendo Satoru Iwata
britský herec Aubrey Morris, známy najmä z kriminálnej drámy Mechanický pomaranč (1971) režiséra Stanleyho Kubricka či mysteriózneho hororu Rituál (1973)
americký herec Alex Rocco, známy najmä ako Moe Greene z kultovej kriminálnej drámy Krstný otec (1972)
americký hudobník a skladateľ Wayne Carson, spoluautor skladby Always On My Mind, ktorú preslávili Elvis Presley, Willie Nelson či The Pet Shop Boys
americký spisovateľ E. L. Doctorow
rakúsko-americký herec a spevák Theodore Bikel
Američan James L. White, scenárista životopisného filmu o spevákovi Rayovi Charlesovi s názvom Ray (2004)
ruský režisér Vasilij Pičul, známy najmä vďaka romantickej dráme Malá Viera (1988)
Bobbi Kristina Brown, jediné dieťa zosnulej americkej speváčky Whitney Houston
americká spisovateľka Ann Rule
americká speváčka Lynn Anderson, známa napríklad vďaka hitu (I Never Promised You A) Rose Garden
kanadský interiérový dizajnér a moderátor Chris Hyndman, známy napríklad z lifestyleovej šou Steven and Chris (2008 – 2015)
americký hudobný producent a skladateľ Billy Sherrill
americký rapper Sean Price, známy z formácií Boot Camp Clik či Heltah Skeltah
anglický spisovateľ a neurológ Oliver Sacks
americký režisér, scenárista, producent a herec Wes Craven, známy najmä vďaka hororovým sériám Nočná mora v Elm Street a Vreskot
kubánsko-jamajský trombonista Rico Rodriguez, ktorý v rokoch 1979 až 1984 pôsobil v anglickej ska formácii The Specials
americký scenárista, dramatik a režisér Frank D. Gilroy
anglický režisér John Guillermin
britská spisovateľka Jackie Collins, ktorá má na konte knihy Šance (1981), Šéfka (1990), Vzrušenie (1998), Nebezpečný bozk (1999), Osudové pokušenie (2000), Smrteľné objatie (2002) alebo Hollywoodske prvé milovanie (2011)
americký herec Frank Albanese, v rokoch 2004 – 2007 účinkoval v seriáli Sopranovci (1999 – 2007)
belgická režisérka, scenáristka a herečka Chantal Akerman
americký rapper Koopsta Knicca, známy ako člen hip-hopovej skupiny Three 6 Mafia
švédsky spisovateľ Henning Mankell
škótsky spevák Jim Diamond
saxofonista americkej kapely The Stooges Steve Mackay
americká herečka Joan Leslie, predstavila sa vo filmoch ako Rapsódia v modrom (1945) či Muž v sedle (1951)
americký spevák Cory Wells, známy z rockovej kapely Three Dog Night
americký džezový spevák Mark Murphy
írsko-americká herečka a speváčka Maureen O’Hara
americký herec a politik Fred Thompson, známy predovšetkým ako prokurátor Arthur Branch zo seriálu Zákon a poriadok (1990 – 2010), v ktorom účinkoval v rokoch 2002 – 2007
americký dizajnér a konštruktér automobilov na objednávku George Barris, tvorca prvého Batmobilu
herec Gunnar Hansen, známy predovšetkým ako vrah „Kožená tvár“ z hororu Texaský masaker motorovou pílou (1974)
americký hudobník Allen Toussaint, člen Rock’n’rollovej siene slávy
bývalý bubeník anglickej kapely Motörhead Phil „Philthy Animal“ Taylor
anglický herec Warren Mitchell, známy predovšetkým zo sitkomu Till Death Us Do Part (1965 – 1975)
americký herec Vincent „Don Vito“ Margera
japonský tvorca mangy Shigeru Mizuki, v 60. rokoch vytvoril manga sériu GeGeGe no Kitaro, podľa ktorej vzniklo niekoľko seriálov či film Kitaro a odveká kliatba (2008)
ruský režisér, scenárista a herec Eľdar Riazanov
americký spevák Scott Weiland, známy z formácií Stone Temple Pilots a Velvet Revolver
americký herec Robert Loggia, predstaviteľ Franka Lopeza v mafiánskej snímke Zjazvená tvár (1983)
portorická transrodová herečka Holly Woodlawn, superstar Andyho Warhola
americká herečka Rose Siggins
americký herec Brooke McCarter, ktorý sa preslávil najmä ako Paul vo filme Stratení chlapci (1987)
americký scenárista a autor sci-fi literatúry George Clayton Johnson
americký abstraktný maliar, sochár a grafik Ellsworth Kelly
americký kameraman, producent a režisér Haskell Wexler, na konte má Oscary za filmy Kto sa bojí Virginie Woolfovej? (1966) a Cesta ku sláve (1976)
anglický hudobník John „Brad“ Bradbury, známy ako bubeník ska kapely The Specials

Informácie pochádzajú z archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. decembra 2015