V parlamente nikomu nezakrývajú ústa, tvrdí predseda Danko

Minulotýždňové rokovanie NR SR bolo podľa Danka nedôstojné.

BRATISLAVA 6. júla (WebNoviny.sk) – V parlamente podľa predsedu NR SR Andreja Danka nik nikomu nezakrýva ústa. Ako povedal dnes na tlačovej besede po preložení mimoriadnej schôdze o vyslovení nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi na september, práva poslanca si ctí.

V SNS ma skúšali iní típkovia ako Igor Matovič. Nikto ma nevyprovokuje,“ vyhlásil Danko s tým, že v septembri bude parlament od šiesteho rokovať na riadnej schôdzi. Po nej príde na rad schôdza o vyslovení nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi a po nej poslanci budú rokovať o odvolaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Odporúčame:

Kaliňáka neodvolávali. ‚Hanba‘, kričali opoziční poslanci

Obrazom: Ľudia stále žiadajú pád Kaliňáka, pridali sa Košice

Opozícia Ficovi zaniesla takmer tisícku červených kariet

Odvolávanie Kaliňáka prerušili, opozícia hovorí o mečiarizme

Obrazom: Polícia robila raziu u podnikateľa Bašternáka

Policajt sa postavil Kaliňákovi, napísal mu ostrý list

Rokovací poriadok nebude návratom do dôb Mečiara

Podľa Danka je treba v súčasnosti hovoriť o pravidlách rokovania NR SR. „Tlak, aby sa chodilo oblečení v oblekoch, aby sa nejedla Horalka, to nie je návrat do doby Vladimíra Mečiara,“ povedal s tým, že v slovenskom rokovacom poriadku chýbajú ustanovenia, ktoré v iných krajinách sú. Danko verí, že nový rokovací poriadok bude v lete. Slovenský rokovací poriadok nebude podľa neho návratom do dôb Vladimíra Mečiara, ale bude podľa vzoru nemeckého a francúzskeho parlamentu. „To nie je návrat do čias mečiarizmu. To priniesla doba, keď máme neštandardné subjekty, ktoré si mýlia politiku s teátrom. Sála národnej rady má byť chrám, nie teátro. Tam nemá poslanec doniesť maketu, alebo vysypať striekačky na druhého. Možno časť obyvateľstva sa poteší, keď niekto v NR SR niekoho urazí,“ vyhlásil.

Minulotýždňové rokovanie parlamentu bolo podľa Danka nedôstojné. „Hľadal som reálny termín na odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka,“ povedal. Podľa Danka totiž slovenských ministrov a poslancov čakajú zahraničné služobné cesty. „Každý člen vlády má počas predsedníctva v Rade EÚ množstvo povinností. Nikto, kto je zodpovedný za riadenie štátu, neoddychuje,“ zdôraznil. Opozícia podľa neho zvoláva schôdze NR SR teatrálnym spôsobom. „Nemal som iné riešenie, ako prerušiť rokovanie schôdze. Matovič opakovane vulgárne komunikoval. Opakovane sľuboval, že nepoužije transparent. Oklamal ma. Vystúpil v pléne a opakovane roztiahol baner,“ pripomenul Danko.

Poslanci na Danka útočia

Predseda parlamentu sa zároveň posťažoval, že niektorí poslanci na neho útočia. „Možno sa niekedy zakokcem, možno poviem tomtom, ale vždy bude hovoriť veci od srdca. Kým budem predseda, poslankyňa nebude mať krátke tričko, nebude urážať kolegu, nebude jesť Horalku,“ vyhlásil.

Predseda NR SR Andrej Danko prerušil schôdzu o odvolávaní ministra vnútra Roberta Kaliňáka a odložil ju na záver riadnej schôdze NR SR v septembri. Dankovi jeho návrh odobrili poslanci vládnej koalície. Naopak, opoziční poslanci protestovali skandovaním „Hanba!“ a búchaním o stoly v rokovacej sále. Opozícia žiada hlavu Kaliňáka, ktorý priznal, že v októbri 2013 kúpil od Ladislava Bašternáka 16-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júla 2016