V meste Allepo sa zrútila obytná budova, spod trosiek zachránili len jedného človeka

401553_trosky 1 676x451.jpg

DAMASK 2. februára (WebNoviny.sk) – Jedenásť ľudí zahynulo v troskách obytnej budovy, ktorá sa zrútila v sobotu v severosýrskom meste Aleppo. Informovala o tom sýrska štátna tlačová agentúra SANA.

Boje v meste

Pri nešťastí pritom zahynula veľká väčšina ľudí, ktorí sa v budove nachádzali, záchranári vytiahli spod trosiek len jedného živého človeka. Budova sa podľa SANA zrútila v dôsledku poškodenia, ktoré utrpela počas bojov meste.

Aleppo bolo štyri roky, medzi rokmi 2012 a 2016, jedným z hlavných centier boja medzi provládnymi jednotkami lojálnymi sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi a opozičnými silami.

Mesto bolo po celý tento čas rozdelené na západnú časť, ktorú ovládali vládne vojská, a východnú časť, ktorú držali opozičné sily.

Budova, ktorá sa v sobotu zrútila, sa nachádzala vo východnej časti, na ktorú útočili vládne vojská. Rozdelenie mesta ukončila až ofenzíva al-Asadových vojsk, ktoré v roku 2016 získali naspäť kontrolu nad celým mestom.

Sýrska občianska vojna

V sýrskej občianskej vojne, počas ktorej al-Asad podporovaný ruskou armádou útočil na vlastných obyvateľov aj chemickými zbraňami, zahynulo viac ako 400-tisíc ľudí, veľké časti krajiny boli takmer zrovnané so zemou.

Práve konflikt v Sýrii sa často spomínal ako jeden z hlavných dôvodov masovej vlny utečencov do Európy v rokoch 2015 a 2016.

Viac k témam: Aleppo, obete, zrútenie budovy
Zdroj: Webnoviny.sk – V meste Allepo sa zrútila obytná budova, spod trosiek zachránili len jedného človeka © SITA Všetky práva vyhradené.

2. februára 2019