V laboratóriách Unilabs otestovali už 380-tisíc ľudí. Do polovice júna plánujú zdvojnásobiť počty

440641_am_ts_elisa040 676x451.jpg

13.5.2020 (Webnoviny.sk) – Sieť laboratórií Unilabs, ktoré patria k popredným európskym poskytovateľom diagnostických služieb, spravili doteraz už viac ako 380-tisíc testov na ochorenie Covid-19 v celej svojej sieti. V súčasnosti robia laboratória Unilabs vyše 100-tisíc testov týždenne, pričom ich plánujú do polovice júna zdvojnásobiť.

K tomuto množstvu otestovaných prispela aj slovenská spoločnosť Alpha medical, ktorá patrí do siete Unilabs od roku 2017. Celkovo (od 30.3 do 12.5) na Slovensku otestovali v laboratóriách Alpha medical už 9139 vzoriek metódou PCR, z toho bolo až 8722 negatívnych.

Okrem Slovenska testuje Unilabs na nový koronavírus aj v Nórsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Portugalsku, v Česku, Spojených arabských emirátoch, Španielsku a Švédsku.

„Sme hrdí na dosiahnutie tohto míľnika a rád by som ocenil úsilie našich zamestnancov v prvej línii a tímov v teréne, ktorí pracovali vo dne v noci, aby sme dokázali spustiť systémy, zabezpečiť povolenia a posilniť testovanie. Rovnako by som vyzdvihol aj obstarávacie tímy, ktoré zabezpečujú potrebný materiál,“ povedal Michiel Boehmer, prezident Unilabs a COO.

Vzorky na testovanie prichádzajú do laboratórií Unilabs primárne z nemocníc a zberných stredísk. V niektorých krajinách Unilabs používa aj takzvané „lietajúce zdravotné sestry“, ktoré odoberajú vzorky pacientom v ich domovoch. Približne 3 500 vzoriek denne získava Unilabs v osemdesiatich CORONA Drive, pričom plánuje zvyšovať kapacity mobilných odberových miest. Ide o systém, ktorý minimalizuje kontakt s inými ľuďmi a znižuje riziko infekcie všetkých zúčastnených – pacientov, zdravotníckych pracovníkov aj širokej verejnosti. Na Slovensku prevádzkuje Alpha medical šesť takýchto odberných miest.

V niektorých krajinách chystá Unilabs aj spustenie testovanie prostredníctvom domácich súprav, ktoré pacientom umožnia testovanie v bezpečí ich vlastného domu.

Popri priamom testovaní prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 pracujú laboratória Unilabs aj na testovaní protilátok s cieľom identifikovať pacientov s Covid-19, ktorí sa zotavili, a preto môžu mať už vybudovanú určitú imunitu. Testovanie protilátok sa zavádza postupne po ich schválení príslušnými orgánmi v jednotlivých krajinách. Na Slovensku spustil Unilabs prostredníctvom Alpha medical testovanie na protilátky z krvi laboratórnou metódou ELISA pred vyše dvomi týždňami.

Informačný servis

Viac k témam: laboratórium, PR, testovanie, Unilabs
Zdroj: Webnoviny.sk – V laboratóriách Unilabs otestovali už 380-tisíc ľudí. Do polovice júna plánujú zdvojnásobiť počty © SITA Všetky práva vyhradené.

13. mája 2020