V kauze zločineckej skupiny Róberta O. padli tri doživotia

Doživotné tresty uložil senát ŠTS samotnému Róbertovi O., Róbertovi N. a Jaroslavovi P. Rozsudok ešte nie je právoplatný. PEZINOK 9. augusta (WebNoviny.sk) – Tri doživotné tresty uložil dnes senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku obžalovaným v prípade východoslovenskej zločineckej skupiny vedenej Róbertom O. Odpykať si ich majú konkrétne samotný Róbert O., Róbert N. a Jaroslav P. Ďalší člen skupiny Jozef L. dostal úhrnný trest vo výške 25 rokov a zvyšných 12 obžalovaných tresty v rozmedzí od 3,5 do 12,5 roka.

Rozsudok ešte nie je právoplatný, môžu sa odvolať

Obžalovaných súd uznal za vinných spolu z 20 skutkov vrátane zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, niekoľkých vrážd, násilných útokov, vydierania alebo krádeží áut. Rozsudok ešte nie je právoplatný, obžalovaní, z ktorých sa ani jeden na vyhlásení rozsudku nezúčastnil, môžu v zákonnej lehote podať odvolanie. Záležitosťou by sa v tom prípade zaoberal Najvyšší súd SR.

Rozsudok konkrétne pripisuje členom skupiny zodpovednosť za vraždy Jozefa Eštóka, Jozefa Ferenca, Mareka Adama, Zdeňka Lhockého a Ganiho Selmaniho. Podľa obžaloby tieto vraždy naplánovali Róbert O. a Róbert N. a vykonávateľmi boli väčšinou Róbert N. a Jaroslav P. Pri vražde Eštóka pritom zahynul aj náhodný okoloidúci vodič Roman Straka.

Podľa rozsudku členovia skupiny zorganizovali aj útoky na viacero osôb za pomoci železných tyčí alebo sekier alebo útoky na kasína a zábavné podniky s cieľom prinútiť ich majiteľov platiť za ochranu. Pri akciách využívali nelegálne držané zbrane a kradnuté autá. Proti skupine svedčil ako kľúčový svedok bývalý člen Róbert G.

Skutkami skupiny sa súdy zaoberajú od roku 2007

Skutkami údajnej východoslovenskej zločineckej skupiny sa súdy zaoberajú od augusta 2007. Prokurátor pôvodne žaloval skupinu Róberta O. dovedna z 19 skutkov, medzi ktorými bolo založenie a zosnovanie zločineckej skupiny, vraždy, pokusy o vraždu, ublíženia na zdraví, ďalšie násilné trestné činy, nepovolené ozbrojovanie a vydieranie (úžera). Prípady viacerých obžalovaných, ktorí na súd nechodili, senát prvostupňového súdu postupne vyčlenil na štyri samostatné konania, čo sa neskôr ukázalo ako problém.

Bývalý Špeciálny súd vyniesol 17. februára 2009 rozsudok nad časťou skupiny – Róbertovi O. a Jaroslavovi P. vymeral doživotie, ďalší piati členovia dostali tresty v rozmedzí od štyroch do osem a pol roka. Členov údajnej zločineckej skupiny vtedy odsúdil za desať trestných činov, ktorých sa podľa žalobcu dopustili v rokoch 2000 až 2005.

Obžalovaní sa voči verdiktu súdu odvolali. Rok po prvostupňovom verdikte 26. februára 2010 senát Najvyššieho súdu SR na neverejnom zasadnutí pôvodný rozsudok zrušil. Prípad vrátil Špecializovanému trestnému súdu v Pezinku na nové prejednanie a rozhodnutie. Zároveň mu nariadil, aby kauzu opäť spojil.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. augusta 2016