V Iráne popravili jadrového vedca, pracoval pre Američanov

Predstaviteľ prokuratúry islamskej republiky popravu potvrdil a jej vykonanie zdôvodnil tým, že vedec ‚poskytol nepriateľovi životne dôležité informácie‘ o Iráne.Teherán 7. augusta (WebNoviny.sk) – Iránske úrady v nedeľu potvrdili, že nechali popraviť jadrového fyzika Šahrama Amírího, ktorý údajne poskytol Spojeným štátom informácie o iránskom jadrovom programe, napísala agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie iránskej prokuratúry.

Predstaviteľ prokuratúry islamskej republiky Amírího popravu potvrdil a jej vykonanie zdôvodnil tým, že vedec „poskytol nepriateľovi životne dôležité informácie“ o Iráne. Správy o Amírího poprave, ktoré sa v sobotu objavili v iránskych médiách, potvrdila už predtým jeho matka. Tá uviedla, že jej syna v stredu obesili.

Odporúčame:

USA tajne poslali Iránu milióny dolárov v cudzích menách

Amírí (39) zmizol v máji alebo júni 2009 počas púte do saudskoarabskej Mekky a neskôr sa objavil v Spojených štátoch, kam ho podľa jeho slov uniesli agenti CIA, aby od neho pomocou telesného aj duševného mučenia získali informácie o iránskom jadrovom programe.

Spojené štáty naopak tvrdia, že k nim Amírí prebehol dobrovoľne, avšak po čase zmenil názor a v júli 2010 sa rozhodol vrátiť do Iránu, kde ho spočiatku oslavovali ako národného hrdinu. Neskôr ho však zatkli, obvinili zo špionáže a odsúdili na desať rokov väzenia. Spojené štáty tvrdenia, že Amírího zadržiavali proti jeho vôli, dlhodobo popierajú.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. augusta 2016