V Hriňovskej drevenici zriadia pamätnú izbu venovanú choreografovi Lúčnice Štefanovi Nosáľovi

404110_nosal 676x451.jpg

BANSKÁ BYSTRICA 25. februára (WebNoviny.sk) – Mesto Hriňová zriadi pamätnú izbu venovanú slávnemu hriňovskému rodákovi Štefanovi Nosáľovi.

Ako informuje stránka mesta, samospráva získala na tento účel grant 21 500 eur v rámci výzvy Oblastnej organizácie cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie. Projekt je financovaný z členského príspevku Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja.

Pamätná izba venovaná významnému rodákovi bude zriadená v priestoroch Hriňovskej drevenice a bude súčasťou vznikajúceho múzea histórie, tradícií a ľudovej kultúry.

Rekonštrukčné a záchranné práce pri využití pôvodných technológií trvajú od jej zakúpenia mestom Hriňová na jar 2016 až dodnes,“ informuje samospráva.

Štefan Nosáľ

Štefan Nosáľ sa narodil 20. januára 1927 v Hriňovej v rodine horára. Dlhoročný umelecký šéf, choreograf a režisér súboru Lúčnica zomrel vo veku 90 rokov 22. júla 2017.

Vyštudoval stavebnú fakultu v Bratislave, neskôr fakultu choreografie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Už počas vysokoškolského štúdia bol tanečníkom v Lúčnici. V roku 1949 sa stal tanečníkom Lúčnice ako člen mužskej skupiny Odzemkári, ktorá bola považovaná za jednu z jej základných zložiek a onedlho bol zvolený aj za vedúceho tanca a choreografa tejto skupiny.

Od roku 1951 prevzal pozíciu hlavného choreografa Lúčnice. Jeho takmer 70-ročné kontinuálne umelecké vedenie Lúčnice sa považuje za svetový unikát. V roku 1968 mu udelili titul zaslúžilý umelec a v roku 1989 národný umelec, v roku 1997 získal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

V roku 2007 mu prezident udelil Pribinov kríž I. triedy za významný prínos k rozvoju slovenskej kultúry. Je nositeľom aj radu ďalších cien. Posledné – Zlatú plaketu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí za výnimočný umelecký prínos a vynikajúcu prezentáciu Slovenska v zahraničí profesorovi Nosáľovi udelil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák 2. februára 2017.

Viac k témam: pamätná izba, tanec
Zdroj: Webnoviny.sk – V Hriňovskej drevenici zriadia pamätnú izbu venovanú choreografovi Lúčnice Štefanovi Nosáľovi © SITA Všetky práva vyhradené.

25. februára 2019