V Bielorusku opäť počas protestov proti autoritárskemu prezidentovi Lukašenkovi zatýkali ľudí

452886_belarus_protests_24597 bb6241c2850f4084b3f18cab0e2655a3 676x451.jpg

29.11.2020 (Webnoviny.sk) – Viac ako 180 ľudí bolo zatknutých v Bielorusku počas nedeľňajších protestov proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Informovala o tom ľudskoprávna organizácia Viasna.

Protesty proti Lukašenkovi, ktorý získal funkciu hlavy štátu na šieste funkčné obdobie vo voľbách všeobecne považovaných za sfalšované, sa konali v bieloruskej metropole Minsk a ďalších mestách. Zúčastnili sa na nich tisíce ľudí. Lukašenko v Bielorusku vládne už 26 rokov, pričom neúprosne potláča opozíciu.

Počas nedeľňajších protestov polícia na rozohnanie ich účastníkov opäť použila slzný plyn a ohlušujúce granáty a časť ľudí zbila obuškami, uviedla organizácia Viasna. Viac ako 180 ľudí po celej krajine polícia podľa ľudskoprávnej organizácie zadržala.

Masové demonštrácie v Bielorusku vypukli po tom, ako podľa oficiálnych výsledkov prezidentských volieb z 9. augusta Lukašenko jednoznačne zvíťazil nad jeho populárnou oponentkou Svetlanou Cichanovskou. Líderka bieloruskej opozície a jej stúpenci oficiálny výsledok volieb odmietli uznať s tvrdením, že hlasovanie bolo sfalšované.

Viac k témam: ľudské práva, polícia, prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku
Zdroj: Webnoviny.sk – V Bielorusku opäť počas protestov proti autoritárskemu prezidentovi Lukašenkovi zatýkali ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2020