V roku 2015 sa na drogové závislosti liečilo na Slovensku celkovo 2 720 ľudí, čo je nárast o 9,5 percenta oproti predchádzajúcemu roku.BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) – Marihuana je v Európskej únii aj na Slovensku najčastejšie užívanou ilegálnou látkou, pričom v roku 2015 túto drogu užilo asi 16,6 milióna Európanov. Vyplýva to z výročnej správy Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA), ktorú novinárom na pôde Ministerstva zdravotníctva SR predstavila Claudia Costa Storti z EMCDDA.
Znepokojenie vyvoláva návrat extázy
Znepokojenie podľa nej vyvoláva návrat extázy, ktorú v minulom roku užilo asi 2,1 milióna mladých vo veku od 15-34 rokov. Alarmujúci je aj zvyšujúci sa počet úmrtí na predávkovanie drogami v niektorých krajinách, vlani ich bolo podľa správy najmenej 6 800. Správa tiež negatívne hodnotí neustály nárast počtu nových syntetických drog. EMCDDA eviduje viac než 560 psychoaktívnych látok a len v minulom roku ich pribudlo 98, pričom niektoré sa ukázali ako vysoko toxické. Užívanie nových drog sa na Slovensku zisťuje od roku 2010.
Ako povedal riaditeľ slovenského Národného monitorovacieho centra pre drogy Imrich Šteliar, aj na Slovensku si marihuana udržiava dominantné postavenie, najmä u mladých užívateľov. Dôvodom je, že Slováci nepovažujú marihuanu za príliš rizikovú, ide tiež o relatívne dostupnú drogu. Podľa nedávneho prieskumu medzi 15- až 24-ročnými kanabis vyskúšalo asi 38 percent opýtaných. Narastá aj počet užívateľov marihuany, ktorí sa liečia od závislosti, pričom v roku 2014 ich bolo 509.
Užívanie drog na Slovensku neustále klesá
Užívanie drog na Slovensku podľa Šteliara od roku 2004 neustále klesá, výnimkou je len kanabis. Populárnymi drogami sú aj metamfetamín (pervitín) a extáza. „Metamfetamín je problémová droga, ktorá u nás kontinuálne rastie už dlhé obdobie,“ povedal. Až 98 percent pacientov liečených na závislosti sa išlo liečiť pre užívanie pervitínu.
V roku 2015 sa na drogové závislosti liečilo na Slovensku celkovo 2 720 ľudí, čo je nárast o 9,5 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Z tohto počtu vyše 11 percent tvorili deti a mladí ľudia do 19 rokov. „Trh je zaplavovaný stále novými látkami. Majú zloženie podobné látkam, ktoré sú kontrolované, ale keďže nie sú na zozname zakázaných drog, sú de facto legálne,“ konštatoval Šteliar s tým, že užívanie týchto látok predstavuje závažné riziká, keďže ich konzumenti ako „pokusné králiky skúšajú ich účinky“. Problémom na Slovensku je podľa riaditeľa Inštitútu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu aj užívanie takzvaných koktailov, napríklad drog, liekov a alkoholu zároveň.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
5. júna 2016