Útočník z Istanbulu nebol na zozname hľadaných osôb

Turecké úrady už majú odtlačky prstov atentátnika, ktorý sa pred týždňom zaregistroval na imigračnom úrade v Istanbule, avšak jeho meno nefiguruje na zozname hľadaných osôb. Istanbul 13. januára (WebNoviny.sk) – Samovražedný útočník, ktorý v historickom centre Istanbulu zabil v utorok desať ľudí, nebol na zozname hľadaných osôb, uviedol dnes v Istanbule turecký minister vnútra Efkan Ala na spoločnej tlačovej konferencii so svojím nemeckým náprotivkom Thomasom de Maizierom.

Ala podľa agentúry Reuters potvrdil, že turecké úrady majú odtlačky prstov atentátnika, ktorý sa pred týždňom zaregistroval na imigračnom úrade v Istanbule, avšak jeho meno nefiguruje na zozname hľadaných osôb.
„Váš predpoklad, že mu boli sňaté odtlačky prstov a že máme o ňom záznam, je správny. Ale na zozname hľadaných osôb nefiguruje. A nie je ani na zoznamoch cieľových osôb, ktoré sme dostali z iných krajín,“ povedal turecký minister vnútra.

Obrázky: Centrom Istanbulu otriasol výbuch

Ala ďalej uviedol, že v súvislosti s utorkovým útokom v Istanbule, pri ktorom zahynulo desať cudzincov a viacero ľudí utrpelo zranenia, bola zadržaná jedna osoba. Podľa jeho slov turecké úrady doposiaľ v rámci operácií proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) zadržali celkovo 3300 ľudí, z toho 220 v týždni pred atentátom v Istanbule.

Ala konštatoval, že v nemocničnom ošetrení zatiaľ zostáva 11 osôb vrátane deviatich nemeckých občanov, z ktorých dvaja sú vo vážnom stave. Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere povedal, že zatiaľ neexistujú nijaké indície, ktoré by svedčili o tom, že samovražedný útočník si skupinu nemeckých turistov vybral zámerne.

„Na základe toho, čo zatiaľ vieme z vyšetrovania, nejestvujú žiadne indície, ktoré by naznačovali, že útok bol cielene vedený proti Nemcom,“ povedal Maiziere a zdôraznil, že útok nebude mať nijaký vplyv na úsilie Nemecka v boji proti svetovému terorizmu.

Pri utorňajšom samovražednom bombovom útoku, ku ktorému došlo v centre Istanbulu neďaleko Modrej mešity a múzea Hagia Sofia – pamiatok hojne navštevovaných zahraničnými turistami -, zahynulo podľa tureckých úradov desať ľudí a 15 osôb utrpelo zranenia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. januára 2016